CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, yaklaşık 11 milyon emekli ve hak sahibinin merakla beklediği promosyon konusunun, Ramazan Bayramından önce sonuçlandırmasını isteyerek, Başbakan Yıldırım’a “Bayramdan önce emeklileri sevindirmeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Türkmen, Başbakan Binali Yıldırım’ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Türkiye’de son 2 yıldır özellikle gündemde olan ve emeklilerin merakla beklediği promosyon konusunda hükümetin çeşitli açıklamalarda bulunduğunu ifade eden Türkmen ancak 2014 yılında toplu sözleşme görüşmelerinde sendikaların, emeklilerin de bankalardan promosyon almasını gündeme getirmesinin ardından geçen süre zarfında bu konuda bir karar alınamadığını belirtti. Hükümetin bankalarla yaptığı görüşmelere ilişkin basına yansıyan haberlerde, emeklilere 300-900 TL arasında promosyon verileceği yönünde çeşitli rakamlardan bahsedildiğini kaydeden Türkmen, yaklaşık 11 milyon emekli ve hak sahibinin Ramazan Bayramı öncesinde promosyon müjdesini beklediğini ifade etti. Emeklilere promosyon verilmesi konusunda hükümetin hangi bankalarla görüştüğünü de açıklamasını isteyen Türkmen, Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

“Kamuoyunda dile getirilen ve emeklilere yıllık 300 ila 900 lira arasındaki promosyon verileceği yönündeki rakamlardan hangisi doğrudur? Promosyondan sadece memur emeklilerinin yararlanacağı iddiaları doğru mudur? Yoksa tüm emekliler mi yararlanacaktır?
Emeklilerin merakla beklediği promosyon konusunu Ramazan Bayramı’ndan önce sonuçlandırmayı ve emeklilerimizi sevindirmeyi düşünüyor musunuz?”