Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) son rakamları aldım.
Türkiye’de emekli sayısı 10 milyonu geçmiş.
Bu haliyle emeklilerimiz 132 ülkenin nüfusundan daha kalabalık.
Süleyman Demirel aktif siyasette olsaydı konuşmalarına eskiden olduğu gibi “Benim köylüm, benim çiftçim, benim işçim, benim esnafım, benim memurum, benim dul ve yetimim, benim emeklim” diye başlamaz, selamlama önceliğini herhalde “Benim emeklim”e verirdi.
Emekliler bugün büyük bir baskı grubu haline geldiler.
Son günlerde ağzını açan her parti liderinin emekli maaşını artırmaktan söz etmesinin ardında aslında bu gerçek yatıyor.
Bir partinin emeklileri göz ardı ederek bırakın iktidar olmayı Meclis’te grup kurması bile çok zor.
++
Peki, emekli sayısının böyle rekor düzeye ulaşması sağlıklı bir tablo mudur?
Kesinlikle değil.
Ben de bir emekli olduğum için rahatça yazıyorum, ülkeyi adım adım ekonomik felakete götüren bir tablodur bu.
Sosyal güvenlik sisteminin sağlıklı işleyebilmesi için 4 çalışana karşı bir emekli olması gerekir. Bizde ise bir emekliye iki çalışan bile düşmüyor.
Yine sağlıklı bir sosyal güvenlik sisteminde emeklilikten sonra ortalama yaşam süresinin 6 yıl olması öngörülüyor. Bizde bu süre de bir hayli yükselmiş durumda.
Avrupa ülkeleri artık 65 yaşında emekliliği bile son derece erken buluyor, bu yaşı 67’ye hatta 70’e çıkarma hesapları yapıyor. Bizde ise hâlâ 40’lı yaşlarda emekli olunabiliyor.
++
Emekliler oy kullanırken vaatlere değil, vaatlerin dayandığı kaynaklara bakmalıdır.
Ölçüsüz vaatlerde bulunan partiler iktidara gelirse emekliler birkaç ay yüksek maaş alır ve rahatlar ama sonra enflasyon altında ezilmeye başlar.
Ülkesini gerçekten seven bir siyasi partinin şu dönemde söylemi, “Emekli olma yaşını yükselteceğim. 4 çalışana bir emekli düşünceye kadar bu uygulama devam edecektir. Mevcut ekonomik tablo içinde emekli maaşlarını yükseltmem mümkün değildir. Herkes hesabını buna göre yapmalı, oyunu buna göre vermelidir” şeklinde olmalıdır.
Ne yazık ki doğruları açıkça söyleyecek bir siyasi parti görünmüyor ortalıkta.