7 Haziran seçiminde kendi partilerine değil de, “Ak Parti’yi tek başına iktidar yapmamak, başkanlık sistemini önlemek, barış, kardeşlik, demokrasi, insan hakları” gibi gerekçelerle HDP’ye emanet oy veren dostlarımı sessiz bir mahcubiyet içinde görüyorum son günlerde. Yoğun bir aldatılmışlık duygusu yaşadıkları besbelli.
Haklı bulmasam da anlıyorum onları.
HDP’yi siyasi parti sanıyorlardı, Kandil’in herhangi bir kolu olduğunu gördüler.
Selahattin Demirtaş’ı lider sanıyorlardı, Kandil’den gelen talimatları uygulayan bir memur olduğunu anladılar.
++
Toplumun, terörün tamamen durması karşılığında Kürt halkına yeni haklar verilmesine, ülkedeki her türlü ayrımcılığın kalkmasına rıza gösterdiği bir dönemde Kandil’in PKK’lı teröristleri kentlerde silahlı, bombalı eylemlere göndermesi kendileri adına büyük hata oldu ve Kürt milliyetçiliği hareketini en az 30 yıl geriye götürdü.
Kandil’in bu tarihi hatası sonucu Kürt halkı şu gerçekleri anlamış olmalı:
-Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlüdür ve silahlı mücadele karşısında önemli kayıplar verse de yılmaz ve sonunda kazanır.
-Önce özerk bölgeler ilanı, ardından kantonlar kurma, en son aşamada da Türkiye coğrafyasının bir bölümünde bağımsız devlet oluşturma fikri kocaman bir hayaldir.
-Kandil’in koyduğu yanlış teşhisler sonucu şimdiye kadar binlerce Kürt genci öldü. 7 Haziran seçiminden sonra başlatılan silahlı mücadele ile de yine binlerce Kürt genci boşu boşuna kaybedildi.
-Yeni bir değerlendirme yapmak, PKK’nın lider kadrosunu sorgulamak, Kürtler adına bir şeyler yapılacaksa bunu demokratik yollardan gerçekleştirmek gerekir.
-HDP’nin demokratik mücadeleyi sürdürecek yetkinliğe sahip olmadığı, Kandil’in stepnesi görevini üstlendiği apaçık ortada. Yeni bir siyasi yapılanma kaçınılmaz hale geldi.
++
Ünlü Fransız filozofu Voltaire, “Akıl, gerçeği olduğu gibi görmektir” demiş.
Bu sözden hareketle sormak gerekiyor:
HDP ve PKK’lılar gerçeği şimdiye kadar neden göremediler ve hâlâ da göremiyorlar?