Etimesgut Belediyesi, ilçenin eski yerleşim yerlerinden Elvan Mahallesi’nin çehresini değiştiriyor

Mahalle gecekondulardan temizlenirken, Selçuklu döneminde yaşayan ahi erenlerden olan ve mezarı Elvan Mahallesi’nde bulunan Ahi Elvan’a yakışır kabir ve yanına camii inşa ediliyor. Orta Asya’nın İslam alimlerinden Yusuf Hemedani’nin camii ve kabrinin benzeri Etimesgut’ta yapılıyor.
Aynı bölgede, Etimesgut Belediyesi’nin Türk Beyleri Kent Meydanı, Selçuklu Revak mimarisiyle dikkat çekiyor. Meydanda 3’ü taç kapı, 2’si kemerli kapı olmak üzere 5 ana kapı bulunuyor. Meydanın tabelasında Selçuklu kültür ve sanatının temel figürlerinden sekiz köşeli yıldız yer alıyor.
Yıldız içerisinde de ‘Merhamet, şefkat, sabretmek, doğruluk, sır tutmak, sadakat, cömertlik, rabbine şükretmek’ öğütleri bulunuyor.
Her yıl festival, fuar ve kültürel etkinliklerin düzenlendiği meydanda, 16 büyük Türk Devleti’nin kurucularının heykelleri ve bayrakları yer alıyor.
Bölgede, yapımı tamamlanmak üzere olan Etimesgut Belediyesi Ahi Elvan Aile Yaşam Merkezi’nin, bu yıl içinde hizmete açılması planlanıyor. Merkezde kapalı yüzme havuzu, etiSEM alanları, spor merkezi, sauna, kreş ve başka birçok sosyal ve kültürel donatı yer alıyor.