Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok, Türkiye’deki muhataplarına, İç Güvenlik Paketi ve özgürlükler konusundaki düzenlemeleri yeniden gözden geçirmeyi önerdiklerini söyledi. Brok, “Güvenlik önlemleri ve özgürlükler arasındaki dengenin tehlikeye girdiğine vurgu yaptık” dedi

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi’nin temsilcisi heyet, bu hafta Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ve TBMM’de AK Parti, CHP, MHP ile HDP gruplarıyla toplantılar gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da kabul ettiği heyet, görüşmeleri sırasında Türkiye’nin demokrasisi açısından endişelerini dile getirdi. Heyette yer alan Türkiye hakkındaki Avrupa Birliği (AB) İlerleme Raporu’nu yazacak kişi Kati Piri, ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da ziyaret etti.

AP Dış İlişkiler Komitesi’nin Ankara’daki bu yoğun trafiği sırasında, Komite Başkanı Elmar Brok, Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtladı.
Türkiye’yi ziyaretlerindeki temel gerekçenin sorulması üzerine Brok, “Karşı karşıya olduğumuz ortak tehditler var ve bu yüzden bir araya geliyoruz. Tüm dünya bununla yüzleşiyor. Türkiye ve AB’nin daha yakın işbirliği içinde olmasını istiyoruz. Türkiye’nin görüşü de aynen bu yönde. Türk kamuoyu da Avrupa’ya iki-üç yıl öncesinden daha normal (olumlu) bakıyor. Bundan dolayı Gümrük Birliği’neki işbirliğimizi, seviyesini yükseltmek istiyoruz. Avrupa Birliği müzakerelerinde hangi fasılları açabileceğimize, ayrıca dış güvenlik ve savunma politikalarımızı nasıl geliştireceğimize bakacağız” dedi.
ERMENİ SOYKIRIMI İDDİASINA
‘TRAJEDİ’ YAKLAŞIMI
Avrupa Parlamentosu gündemindeki Ermeni Soykırımı iddiasıyla ilgili konuşan Brok’un, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen yıl Başbakan olduğu dönemdeki “trajedi” ifadesine göndermede bulunması dikkat çekti. Kendi açıklamasında “soykırım” ifadesini kullanmadığı gözlemlenen Brok, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun geçen yıl yaptıkları açıklamalardan memnunuz. Bu trajik olaylardan dolayı özür dilemiş olmaları, ilişkilerde ileri atılmış çok önemli bir adım. Umuyoruz, Türkiye ve Ermenistan arasında 2009 yılında protokol diyaloğu devam eder ve uygulanır. Bu da trajik olayların geride bırakılması açısından önemli bir adım daha olur” diye konuştu.
“GÜVENLİK ÖNLEMLERİYLE
ÖZGÜRLÜKLER DENGESİ TEHLİKEDE”
Türkiye’de demokrasi, basın-ifade özgürlüğü açısından son gelişmeleri Avrupa’dan baktıkları zaman nasıl gördüklerini anlatan Brok, Ankara’daki görüşmeleri sırasında bu konuları ele aldıklarını da vurguladı. İç Güvenlik Paketi’ni de yakında takip ettikleri mesajını verdi. (ANKA)