Eli kanlı çetecilerle gazetecileri nasıl aynı kefeye koyarız?

0
221

Gazeteci ve milletvekili Çakırözer

Türkiye’yi uluslararası alanda da sıkıntıya sokan çok önemli gelişmelerden bir tanesi gazetecilerin tutuklu yargılanmalarıdır.

Bu gazetecilerden bir tanesi olan CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’dur. Tüm gazetecilerin durumunu CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’e sordum.

Çakırözer, demokrasi ve insan haklarındaki eksiklerin Türkiye’yi kurucusu ve üyesi olduğu uluslararası  kuruluşlarda dahi zor durumda bıraktığını belirterek, en kısa süre içinde demokratikleşme adımları atılmasını istedi. Tutuklu milletvekili ve gazetecilerin serbest bırakılmasını isteyen Çakırözer, demokrasi ve insan hakları alanında atılan adımların ekonomiyi de olumlu etkileyeceğini ve işsizliğin azaltılmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Berberoğlu hakkındaki tutuklanma kararını üst mahkeme bozdu ama tutukluluğu devam ediyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çakırözer: “Anayasal güvence altında olmasına, Anayasa Mahkemesi’nin kararları olmasına rağmen seçilmiş milletvekilleri aylardır tutuklu. İstanbul milletvekilimiz Enis Berberoğlu, üst mahkemenin tutukluluk gerekçelerini ortadan kaldıran kararına rağmen bugün dört duvar arasında 125. gününü yaşıyor. Buradan bir kez daha sesleniyorum: Bozulmuş bir kararın tutukluluğu olur mu? Berberoğlu ve diğer milletvekilleri bir an önce parlamentodaki görevlerine dönmelidir. Türkiye’de 60 gazetecinin 400 günü aşan tutukluluk süreleri bulunduğunu ve müebbet hapisle cezalandırılmak isteniyor. Yurttaşlarımızı öldüren eli kanlı çetecilerle, sadece yazıları nedeniyle yargılanan bu isimleri nasıl aynı kefeye koyarız?”

Siz Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisiydiniz. Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının tutukluluğu için neler söyleyeceksiniz?

Çakırözer: “Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve gazetenin diğer tutuklu çalışanları gelecek hafta Silivri Cezaevinde birinci yıllarını dolduracak. Birgün muhabiri Mahir Kanaat 274 gündür tutuklu. Oğlu bir yaşına girecek daha doya doya kucaklayamadı. Haftaya ilk defa hakim karşısına çıkacak. Bu gazeteciler özgürlüklerine kavuşmalı.”

Sözcü muhabiri Gökmen Ulu’nun 146 gündür tutuklu ki kahpe darbecilerin belgelerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz’da kaldığı yere yapılacak suikast planları da ortaya çıktı ama Ulu hala tutuklu. Çelişki yok mu?

Çakırözer: “Gökmen’i darbecilere cumhurbaşkanının yerini gösteren haber yaptı diye tutukladılar. Bakın gazetelerde var. Akıncı davasındaki belgelerde var. Darbeciler Marmaris’e Gökmen’in haberiyle değil, ellerindeki işaretli haritalarla gitmişler. Bu durumda Ulu derhal serbest bırakılmalı.”

Adalet kuşku yok ki herkesin ve her kesimin sığınacağı en önemli limandır. Umarım Adalet tüm gerçek gazeteciler için en kısa sürede tecelli eder.