Elektronik eşyada ‘kullan at’ dönemi

165

AYDIN’ın Sultanhisar İlçesi’nde elektronik eşya tamirciliği yapan Atila Oybak (50), mesleğinin günden güne değer kaybettiğini söyleyerek “Elektronik eşyalarda tamir bitti, artık kullan at dönemi başladı” dedi.

SULTANHISAR ILCESI'NDE ELEKTRONIK ESYA TAMIRCILIGI YAPAN ATILA OYBAK (50), MESLEGININ GUNDEN GUNE DEGER KAYBETTIGINI SOYLEYEREK "ELEKTRONIK ESYALARDA TAMIR OLAYI BITTI, ARTIK KULLAN AT DONEMI BASLADI" DEDI. (FOTO: CEM ULUCAN / AYDIN, DHA)
SULTANHISAR ILCESI’NDE ELEKTRONIK ESYA TAMIRCILIGI YAPAN ATILA OYBAK (50), MESLEGININ GUNDEN GUNE DEGER KAYBETTIGINI SOYLEYEREK “ELEKTRONIK ESYALARDA TAMIR OLAYI BITTI, ARTIK KULLAN AT DONEMI BASLADI” DEDI. (FOTO: CEM ULUCAN / AYDIN, DHA)

Sultanhisar İlçesi Atça Mahallesi’nde 24 yıldır elektronik eşya tamirciliği yaptığını belirten 50 yaşındaki Atila Oybak, birçok meslek gibi elektronik eşya tamirciliği döneminin de bittiğini “kullan at” dönemi başladı dedi. Oybak, “Yenisine göre çok daha uygun olduğu için yıllarca radyo, televizyon ve teyp tamiri yaptım. Son dönemde Çin mallarının yaygınlaşması ve rekabet nedeniyle yeni cihazların fiyatı düştü. Örneğin bir radyoyu 20 – 25 liraya alabiliyorsunuz. Bu cihaz arıza yapıp bize tamir için geldiğinde, 15 lira tamir ücreti istiyoruz. Müşteri de doğal olarak tamir ettirmek yerine, yenisini almayı tercih ediyor” dedi.

Tamir için kendisine gelen bir LCD televizyonun tamir ücretinin yenisinden daha fazla tuttuğunu belirten Atila Oybak, “Müşterim bana gelip 106 ekran LCD televizyonunun arıza yaptığını söyledi. Arıza tespiti sonrası değişmesi gereken parçaların fiyatını servise sorduğumuzda, 900 lira olduğu bildirildi. Televizyonun yenisinin fiyatını sorduğumuzda, taksitli fiyatının 800 lira olduğunu öğrendik. Arıza yapan bir LCD televizyonun tamir ücreti, maalesef yenisinden daha fazla çıkıyor. Elektronik eşyalarda tamir olayı bitti, artık kullan at dönemi başladı. Bizler de uydu kurulumu ve tüplü televizyonların tamirlerini yaparak geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here