Türkiye’de bir koalisyon hükümetinin kurulmasına yönelik olarak AK Parti ile CHP arasında yapılan görüşmelerin son turuna gelinmesi, yabancı medyada “bugünden sonra top liderlerde” sözleriyle duyuruluyor.

DOHA(ANKA) – El Cezire, “Bugün heyetler arasında yapılacak son görüşmenin ardından iki lidere sunulmak üzere raporlar hazırlanacak. Büyük ihtimalle hafta ortasından sonra Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu bir kez daha buluşacak” dediği haberinde son turda dış politikanın ele alınacağına işarete ediyor.
-4. TOPLANTIDA “GERİLİM”-
“AK Parti ve CHP’nin bugüne kadar gerçekleştirdikleri turların en kısası ve dışarıya gerilimin yansıdığı toplantı 1 Ağustos Cumartesi günü Meclis’te gerçekleştirilen oldu”  diyen EL Cezire,  “Toplumsal uzlaşı başlığı altında Kürt sorunu, din ve inanç özgürlüğünde çeşitli inanç gruplarının talepleri, kamu bürokrasisi, kamu yönetimi, medya özgürlüğünün ele alındığı toplantıdan sonra yapılan açıklamalarda seçilen sözler ve kullanılan tonun, içeride gerilim yaşandığını düşündürdüğünü” söylüyor.
Bugüne kadar yapılan görüşmelere de değinilen haberde heyetlerin daha önce 24, 28 ve 30 Temmuz ve 1 Ağustos’ta bir araya geldiğine,  bugüne kadar,  ekonomi, sosyal politikalar, çevre ve mülkiyet ilişkileri,yeni anayasa ve özgürlükler, kuvvet ayrılığı ve seçim barajı konularının ele alındığına dikkat çekiliyor.