Türkiye’de Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “görevden alınmasıyla ekonomik reformlar’ın durma noktasına geldiği” gibi yorumlar yapılıyor.

“Türkiye’de ekonomik reformlar’ın tökezlediğini”

savunan İngiliz Financial Times gazetesi, Türk ekonomisinin tüketime daha çok bağımlı hale gelmesi durumunda cari açığın yeniden yükselebileceği, işsizliğin düşürülmesinin zorlaşabileceği uyarısını yaptı.

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times,“Türkiye’de ekonomik reformlar’ın tökezlediğini” savunduğu haberinde Başbakan Davutoğlu’nun “görevden alınmasıyla, Türkiye’deki ekonomik reformların durma noktasına geldiğini” yazdı. BBC Türkçe’nin yansıttığı haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik reformlardansa, gücü kendi elinde toplamaya odaklandığı” görüşü öne sürüldü.
Türkiye’nin iş piyasası, emeklilik, tavhil ve hisse senedi piyasalarında reform yapma sözü vermiş olduğu hatırlatıldıktan sonra, Ahmet Davutoğlu’nun bunlar ve Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne yaklaştıracak diğer reformların destekçisi olduğu belirtildi.

Financial Times, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yıl başında yatırımcılara, ekonomik reformların en kısa sürede yapılacağını söylediğini anımsattığı haberinde Davutoğlu’yla birlikte ekonomik reformları destekleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de geleceklerinin “belirsiz” olduğunu iddia etti.
Maliye Bakanlığından teknokratların özel sohbetler sırasında ekonominin iyi bir performans sergilediği dönemde ekonomik reformların güç kaybediyor olmasından yakındıklarını belirten gazeteye göre, Türkiye’nin reformları ertelemesi ya da tamamen bir kenara itmesi ise Türkiye ekonomisini tüketime daha da bağımlı hale getirip, cari açığı yeniden yükseltip işsizliğin düşürülmesini zorlaştırabilir.

-“ŞİMŞEK’İN YERİNİ BERAT ALBAYRAK ALABİLİR”-

Financial Times’a konuşan ismi verilmeyen iki AK Partili ise, Erdoğan’ın damadı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın, Mehmet Şimşek’in yerine başbakan yardımcılığına getirilebileceğini iddia etti.

Ancak Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bu konuda yorum yapmadığını belirten gazete “Mehmet Şimşek şu anki görevinde kalsa bile, AKP içinde tutulmayan ve mali olarak pahalı reformları kabul ettirmeyi başarabileceği konusunda şüpheler var” yorumuna da yer verdi.