Şimşek, “Türkiye’nin ekonomik politikalarında bir değişikliğe gitmesi beklenmemelidir. Mali disiplin önceliklerimiz arasında olmaya devam edecektir. Ekonomik reform gündemini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, piyasa ekonomisinin ve Türk finansal varlıklarının sağlıklı bir şekilde işlem görmeye devam ettiğini belirterek, “Türkiye’nin ekonomik politikalarında bir değişikliğe gitmesi beklenmemelidir. Mali disiplin önceliklerimiz arasında olmaya devam edecektir. Ekonomik reform gündemini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Tasarrufların artırılması için gereken adımları hızlıca atmaya kararlıyız” dedi.
Şimşek, Türkiye’de yaşanan son gelişmeler ve bu gelişmelerin ekonomiye potansiyel etkilerini değerlendirmek üzere uluslararası bir yatırımcı telekonferansına ev sahipliği yaptı. 2 saat süren telekonferansa yatırımcılar büyük ilgi gösterirken, görüşmeye yaklaşık 1000 kişi katılarak Şimşek’e sorularını yöneltti.

-“BU KALKIŞMA, BÜYÜK ÖLÇÜDE HALKIMIZIN ÇABASIYLA BASTIRILDI”-

Türkiye çok ciddi bir darbe kalkışmasıyla karşı karşıya kaldıklarını belirten Şimşek, “Bu kalkışma, büyük ölçüde halkımızın çabasıyla bastırıldı. OHAL ile amacımız, hiçbir şekilde insanımızın özgürlüğünü kısıtlamak değil, tam tersine bu şekilde kahramanca darbe ile mücadele eden insanımızın hak ettiği ortamı oluşturmaktır. 3 ay süreli OHAL’in tek amacı devlet kurumlarını darbe yanlılarından ve paralel yapı unsurlarından arındırmaktır. Bunu yaparken de hükümet elindeki gücü ölçülü bir şekilde kullanacaktır. OHAL’in günlük hayat ve iş dünyası üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. Hükümetimizin piyasa ekonomisine olan bağlılığı sürmektedir” dedi.
Başta Ordu, Emniyet, Adalet ve Milli Eğitim birimleri olmak üzere, tüm kamu kurumlarını paralel devletin unsurlarından arındırmak için yapılan çalışmaların uzunca bir süredir devam ettiğini ifade eden Şimşek, “OHAL Kanunu hükümete Kanun Hükmünde Kararname çıkarmak suretiyle çok hızlı hareket edebilme imkanı kazandırmaktadır. Paralel yapıya ait tüm unsurların tüm kamu kurumlarımızdan temizlenmesi için bu hızlı hareket imkanı ve esnekliğe ihtiyaç duyulmaktadır. İçine girdiğimiz süreçte öncelikle kamu kurumlarımızı potansiyel tehlikelerden arındıracağız. Görevden uzaklaştırılacak kamu görevlileri için daha sonra gerekirse yargı süreçleri işletilerek, herkes için nihai karar verilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

-“EKONOMİK POLİTİKALARI DEĞİŞTİRMEYE GİDİLMESİ BEKLENMEMELİ”-

Söz konusu olayların Türkiye ekonomisine etkilerinin sınırlı ve kısa süreli olmasını beklediklerini, piyasa ekonomisinin işlemeye ve Türk finansal varlıklarının sağlıklı bir şekilde işlem görmeye devam ettiğini belirten Şimşek, “Türkiye’nin ekonomik politikalarında bir değişikliğe gitmesi beklenmemelidir. Mali disiplin önceliklerimiz arasında olmaya devam edecektir. Ekonomik reform gündemini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Tasarrufların artırılması için gereken adımları hızlıca atmaya kararlıyız. Bilindiği gibi ilk çeyrek büyümesi yüzde 4,8 olarak gerçekleşmişti; büyüme ikinci çeyrekte biraz zayıflamakla birlikte geçekleşmenin yine güçlü olacağını öngörüyoruz. Büyümede farklı bir trend görülmesi halinde gerekli önlemleri alarak bu duruma müdahale edecek mali alanımız bulunmaktadır” dedi.