Bir arkadaşıma gönderilen icra emri için Ankara icra müdürlüğüne gittim ki ne göreyim, dosyalar dolaplardan taşmış, koridorlarda çek çekler ile yüzlerce dosya taşınıyor.
Avukatlar ve icra müdürlüğü görevlilerine, “hayrola rekor mu kırdınız?” diye sordum.

“Bir dokun bin ah işit” derler ya herkes dert küpü. Gazeteci olduğumu öğrenince herkes etrafımı sardı, haklılar, haksızlar, alacaklılar, borçlular, senet, çek verenler, arabasını evini rehin edenler, bankalar, telefon şirketleri of… of… say say, yaz yaz bitmez vallahi.

Kimi dinleyeceğimi şaşırdım, herkes dert küpü. 30’dan fazla icra müdürlüğü var ki 300 yapsan ancak normal çalışma temposu yakalanır.
İşsizlik var deniyor ya inanın icra müdürlükleri işsizliği önleyecek birer fabrika gibi istihdam yaratır.
Arkadaşımın yaptığı ödemeye rağmen icra gönderilmiş zar zor düzelttik ve icra yapan avukat da, “kusura bakmayın binlerce dosya arasında böyle hatalar olabiliyor” dedi ve kendimizi dışarıya zor attık.

Gazeteye geldim Doğan Haber Ajansından bir haber.
Kocaeli muhabiri Ergün Ayaz’ın, “Bu ilde rekor icra” haberini gördüm.
Ergün kardeşim sen Ankara’yı görsen ya belki de İstanbul’u görmelisin ya o zaman rekor nerede ortaya çıkar bence.
Doğan Haber Ajansı il il icra dosya sayıları ve kişi başına düşen icra dosyası sayısını haber yaparsa hangi il rekortmen belli olur.
Kocaeli istihdamın en yoğun olduğu il, Ankara memur ve emekli kenti, İstanbul Türkiye’nin küçük ölçeği ve her icra dairesinde rekor sayıda icra dosyaları.
İşte bu tablo ekonomik krizin resmi faturasıdır.

Bankalardan kullanılan krediler, kredi kartları, ödenemeyen telefon faturaları, karşılıksız çekler, senetler artık yaşamın bir parçası oldu.
Alacağını tahsil etmek isteyenlerin tek adresi de icra daireleri olunca dosyalar içinde boğulan memurlar ve kendi dosyalarını kendileri dolaplardan alıp tekrar yerine koyan avukat ve katipler.
Tek çözüm elbette icra müdürlüklerinin sayısını arttırmak değildir.
Çözüm ekonomik krizi sonlandırmaktır.

Ancak icralık olanlar da ayaklarını yorganlarına göre uzatmalıdır tabii ki.
3-5-9 kredi kartı ile ondan çek ona yatır denilirse sonu icralıktır unutmamak lazım.
Ancak Adalet Bakanlığının da icra müdürlükleri yaparken öncelikle otopark alanını sonra da icra dolaplarının sığacağı mekanları ve tabii arşiv yapılacak büyük alanları da göz önüne alması lazım.