Vatandaşın son10 yılda finans kurumlarında hiçbir işlem yapılmayan yani unutulan para tutarı 157 milyon lirayı bulmuş. Peki ya genelinde unutulan konular ne olacak?

Şimdi, bu yılın ilk üç ayına göre son 12 aylık büyüme yüzde beş çıktı ya, ekonomiye ilişkin ne varsa hepsini unuturuz. Mesela;
Üzerinde günlerce gürültü koparılan Varlık Fonu’na ne oldu? Güya Fon yönetimi icraatlarına yönelik strateji hazırladığı hükümete sunacaktı? Referandum, şu bu derken, fon kayıplara karıştı, olan milyarlarca liradan mahrum kalan devlet maliyesine, hazinesine oldu.
Kıdem tazminatına el atıldı, tartışıldı, fon kurulacak denildi, içinden çıkılamaz olduğu görüldü, işverenlerden ciddi muhalefet geldi, rafa kaldırıldı. Unutun.
Gıdada enflasyonu önlemek için “üretimden tüketime kadar zincirleri kırmak için önlemler alınacak” denildi. Devlet iki aydır devlet kurumları zincirin izini” bulmaya çalışıyor. Bizim mahallenin bakkalı Mustafa’ya sorsanız, söyleyecekleri ile yüz sayfa çözüm raporu yazılır ama unut gitsin. da maaşına gelecek zammı hesaplıyor, onlar da çoktan enflasyonu unuttular.

İnşaat demirlerinde stokların yetersizliği nedeniyle aniden fiyatlar zıpladı, “üretim yerine ithalat artırılacak, bir iki güne gümrük vergileri düşecek, imzada” denildi. Karar da imza da unutuldu.
“İki milyon kişiye istihdam imkanı” denildi, yer gök inletildi ama doğru yanlış hedef yarıda kaldı. Referandum da bitti, artık kimse patronları çağırıp istihdam milli seferberliğinden bahsetmiyor. Bunu da unutun gitsin.
Yerli otomobil üretimi konusu tekrar gündeme getirildi. Konu yapılan toplantılarla, görüşmelerle patinaj yapmaya devam ediyor. TOBB’un gelecek genel kuruluna kadar şimdiden unutuldu.

Avrupa Birliği ile ilişkileri canlandırmak, bir anlamda barışmak ve mülteciler için “şu, bu yapılacak, yeni görüşme mekanizmaları kurulacak” denildi. Sonbaharda bakarız artık, unutalım lütfen.

ABD’ye gönderilen FETÖ dosyaları, İranlı iş adamı ve bir bankacı da zindanlarda unutuldu.
“23 İlde cazibe merkezleri kurulacak, büyük ilgi var” denildi, ama hayata geçirilebilecek bir proje duyurulmadı. Bunu unutmak yerine uyutmak daha iyi.
Piyasa şartlarına göre sürekli yükselen banka TL mevduat faizlerine “müdahale edilecek” denildi, “nasıl bir müdahale olacak, alt üst sınırlar mı getirilecek? diye sorulmadan bile konu lafta kaldı. Unuttuk.
Dahası her kriz döneminde ortaya çıkan “yapısal reformlar yapacağız” vaatleri top yekûn unutuldu. Zaten nerede, ne zaman, nasıl bir reform yapılacağını kimse söylememişti, unutulsun.

Bunlar “unutulan, unutturulan konulardan” bizim hatırlayabildiğimiz. Ama açıklanan ilk üç aylık dönemlere göre bu yılki büyüme yüzde 1.4 rakamına dikkat ediniz. Bu yılın tümünde yüzde beş oranını nasıl yakalayacağız? Bari bunu unutmayalım.

PAYLAŞ
Önceki İçerikİmam Hatip mi İmam Harvard mı?
Sonraki İçerikİmece
İsmet Hazardağlı
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!