Kim ne derse yalan söyler. Türkiye’de ekonomi sallanıyor. İstanbul ekonomisinin kalbi sayılan, Nuruosmaniye, Çarşıkapı, Mısır Çarşısı, Beyazıt, Laleli, Karaköy semtlerinde  dolaşırken, hasbel kader sokağın, esnafın, bankacının nabzını tuttum. Yani işin mutfağını dinledim. Herkes yalan söyler, abartır, ancak sokak yalan söylemez.

Genelde halkın içine inmeyenler, ülkesinin nabzını tutamazlar. O nedenle partinin il örgütünün bedava otobüsler, deniz motorları ile kitleleri abartarak meydanları doldurmakla da bu iş olmaz. Kendilerini kandırabilirler, ancak gerçeği kandıramazlar.
Bir kere esnafın nabzını elinde tutan, Nuruosmaniye, Sirkeci ve Beyazıt gibi ticari işletmelerin hesaplarının olduğu bankalardaki müşteri temsilcileri, artık hesapların şişmediği gibi hesap sahiplerinin keseden yani daha önceki birikimlerinden yediklerini belirttiler.
Yani ülkede ateş var. Ne kadar siyasiler, yok gibi geçiştirmeler ile ortalığa pembe tablolar çizseler de sokak onları doğrulamıyor. Sokak ağlıyor, sokak cayır cayır yanıyor. Sokak devamlı kan kaybediyor. Bazı yerler kepenkleri kapamış, nerdeyse o işlek sokaklarda cenaze çıkmış gibi bir sessizlik var.
OTELLER VE ANADOLU BİTİK
Bu yerler de daha çok otel işletmeleri ve Anadolu’ya mal satan esnaf barınıyor. Turizm bilindik nedenler durma noktasında. Anadolu’ya değişik sektörlerde mal satan esnafta siftah yapamadıklarından yakınıyorlar. Türkiye Kanal İstanbul, dünyanın en büyük hava limanı inşaatı devam edebilir. İzmir’e karayolu ile gidişi 3 saat erkene alan Orhangazi Köprüsü hepsi güzelde sokaktaki ekonomi yani eve para götüren esnaf isyanda. Bu insanlar yeni hava limanından uçamaz. İzmir’e ya da o kıyı şeridindeki yazlık otele gidemezler. Yani onlar için ne hava limanının ne de İzmir’e gidişin 3 saat erkene alınması hiçte ilgilendiren konular değil.
DEĞİŞİMİN ASIL NEDENİ BAŞKAYMIŞ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan Binali Yıldırım ile kafa kafaya vererek, bütün komşularla gerekirse Suriye ile de ilişkileri düzelteceklerine yönelik açılımlarını şimdi çok iyi anlıyorum. Türk ekonomisi buhranda, ev de yangın var. Ne yapsınlar, burada bir çıkış yakalayamazlarsa, onların siyasi kariyerlerinin sonu demektir. İşte bu zorunluluk sonucu bu değişim yaşanıyor. Yoksa bu siyasi kariyerler öyle kolay kolay geri adım atacak egoları ruhlarında barındıran tipler değiller.
BAŞKANLIK SİSTEMİ BİR ANDA KAYBOLDU
Sokağı dinledim dedim ya. Sokak 3 milyon Suriyeliye Türk vatandaşlığına alınacağına yönelik söylemlerin tartışılmaya açılması ile Türkiye’nin Başkanlık tartışmasını da hazır altı ettiğini ve bu sürecin sancısız geçilmesi için gerek Ak Parti’nin gerekse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sessizliği seçtiğinde birleşiyorlar.
Özellikle Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkan olana kadar Türkiye’deki dengeleri nasıl tutacağı ise ayrı bir merak konusu. Yani işine geldiği zaman Başkanlık tartışması gündemin başına oturuyor. İstemediği zaman gündemde düşürülüyor. Yani her şey tek bir kişinin keyfi uygulaması ile ülkenin kaderi ve ekonomisi yönlendiriliyor.
Tek şef, tek lider ile Türkiye bugün dönüşü mümkün olmayan bir sona doğru maalesef gidiyor. Ülkede yangın var buna sokak isyan ediyor ama yukarıdakiler tınlayamıyor. Sokağın sesine kulak vermeyenler hep kaybetmiştir. Haydi hayırlısı.