Kongrede, tarımsal üretimde verim ile gıda sektöründe kalite artışı için modern teknolojinin kullanımının yaygınlaştırılması gibi konular ele alındı.
Ankara Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar, yaptığı sunumda, Halk Ekmek Fabrikaları’nın sektördeki önemini anlattı. Genel Müdür İlkbahar, “Halk Ekmek Fabrikaları, Türkiye’de üniversite-sanayi işbirliğini en iyi yansıtan, halk sağlığının devamlılığı için sağlıklı ve besleyici ürünler üreten, modern kuruluşlardır. Bizler Ankara’da en kaliteli, en sağlıklı ve en besleyici ürünleri en ucuza mal ederek tüketiciye sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.
Son zamanlarda artan ekmek israfına da değinen İlkbahar, “Ankara Halk Ekmek Fabrikası olarak iadesiz ekmek satışı yapıyoruz. Günlük üretilen ve satışa gitmeyen taze ekmekleri Türkiye’de ilk kez “Halk Çerez” olarak vatandaşlara sunuyoruz. Bu sayede de ekmek israfını minimum düzeye indirmiş oluyoruz” diye konuştu.
Dünyanın 80 ülkesinden şirket yöneticisi, üniversite temsilcisi, akademisyen, ulusal ve uluslararası bürokrat, üretici sektörde söz sahibi kişilerin katıldığı kongrede süresince fuaye alanına kurulan Ankara Halk Ekmek Standı ile tüm katılımcılara “Halk Çerez” ikram edildi.