Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, bu yıl kuraklık, don ve sel gibi doğal afetlerden etkilenen çiftçileri mağdur etmeyerek onlara borçlarını erteleme kolaylığı getirdiklerini vurgulayarak, “2002 yılında 4 milyar dolar olan tarımsal ihracatımızı 2014 yılında 18 milyar dolara çıkardık” dedi.

ANKARA -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Bakan Eker, Türkiye’nin son 12 yılda hayata geçirilen politikalarla tarımda önemli gelişmeler kaydettiğini söyledi.
Çiftçinin emeğini, alın terini koruyan, daha fazla gelir, daha fazla iş sağlayan dev yatırımları arka arkaya hayata geçirdiklerini söyleyen Bakan Eker, “Başlattığımız değişim ve dönüşüm anlayışı ile çiftçilerimizin emeğiyle ülkemizi dünyanın 7. büyük, Avrupa’nın ise 1. tarımsal gücü haline getirdik. Bitkisel üretimimizdeki artışla birlikte 2002 yılında 161 ülkeye,  bin 480 çeşit tarım/gıda ürünü ihraç ederken, bugün 190 ülkeye,  bin 707 çeşit tarım/gıda ürünü ihraç eder hale geldik. 2002 yılında 4 milyar dolar olan tarımsal ihracatımızı 2014 yılında 18 milyar dolara çıkardık. Gıda maddeleri dış ticaretinde ise Türkiye’yi net ihracatçı bir ülke konumuna getirdik” ifadelerini kullandı.
Bakan Eker, göreve geldikleri günden bugüne destekleme politikasını tarımda verimliliği sağlamak ve kaliteli ürün elde etmek üzerine kurduklarını söyledi. Bu çerçevede bu yıl çiftçilere 10 milyar TL destekte bulunacaklarını vurgulayan Eker, şunları kaydetti: “Bunun yarıya yakın kısmını ilk 5 ayda ödedik. Ödemeler önümüzdeki aylarda da devam edecek. Yine bu yıl kuralık, don ve sel gibi doğal afetlerden etkilenen çiftçilerimizi mağdur etmeyerek onlara borçlarını erteleme kolaylığı getirdik. 21. yüzyıl üç tane temel mücadele alanına sahne olacak. Bunlar tarım, gıda ve enerji. Gıda alanında ne kadar iyi hazırlanırsak uygulamalarımızı ne kadar iyi yaparsak gelecek nesiller gıda bakımından o kadar güvende olur, o kadar sağlıklı beslenir. Varlığımızın en önemli ihtiyaçlarından biri sağlıklı gıdadır. Vatandaşlarımızın sağlıklı gıdaya ulaşmasında da en önemli aktörler sizlersiniz. Bu bilinçle zor tabiat koşullarına rağmen üretmekten vazgeçmeyen ülkemizin kalkınmasında ve gelişmesinde emeği olan, alın teri olan çiftçi kardeşlerimiz hep destekledik desteklemeye de devam edeceğiz.  Biliyoruz ki ektiğiniz her tohumda, hasat ettiğiniz her toprakta, alın terinizde, inancınızda, bereket duanızda; bu ülkenin sofrası, bugünü ve geleceği var. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye’yi büyüten değerli üreticilerimize mutlu, bereketli ve sağlıklı nice yıllar dileyerek Dünya Çiftçiler gününü kutluyorum.” (ANKA)

FACEBOOK YORUMLARI