CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, yeni ehliyetler için istenen 75 Liralık sağlık raporuna ve Emniyet’e ödenen 15 lira ile birlikte 90 Liraya yaklaşan tutara tepki gösterdi.

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, yeni ehliyetler için istenen 75 Lira bedelli sağlık raporuna ve Emniyet’e ödenen 15 lira ile birlikte 90 Liraya yaklaşan tutara tepki gösterdi.  Milletvekili Arslan, “Sağlık raporunu sağlık ocaklarından alamayan sürücü, hastanelerde bir kağıt için 75 Lira ödemeye mahkum edilemez. 15 Lira da Emniyet için verildiğinde, basit bir ehliyet değişimi 90 Liraya çıkıyor.  Türkiye’de 26 milyonun üzerinde sürücü var ve 20 milyondan fazla taşıt trafiğe kayıtlı. Vatandaş neyin üstünde ki bu kadar bedeli sırtına yüklüyorsunuz! Ehliyet değiştirme adı altında, sağlık raporunu zorunlu tutup her vatandaştan zorla tahsil edilecek bedel, büyük bir yaraya dönüşecek. Bu paralarla hangi açıklar kapatılacak?” ifadesini kullandı. Arslan “Ehliyetlerin çok cüzi bedellerle değişimini sağlayacak düzenlemeye gidilmezse, sorun sağlık ocaklarında ücretsiz verilecek raporlarla çözülmezse tepkiler artacak, sorun büyüyecek” dedi. CHP Milletvekili Kazım Arslan,  İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sorduğu soruyla, yeni ehliyetler için vatandaşın ödemek zorunda bırakıldığı yüksek bedellerin düşürülmesini önerdi. Arslan’ın önergesi şöyle:  “Ehliyet değişiklikleri için istenen sağlık raporunu sağlık ocaklarından alamayan ve hastaneye sevk edilen vatandaşlar, özel ya da devlet hastanelerinde 75 TL’ye varan sağlık raporu masrafından dolayı şikâyetlerini iletmektedir. Fotoğraf masrafı hariç, bir ehliyet değiştirmek için 90 TL ödemek zorunda kalan sürücüler, sağlık raporunun bedel karşılığı alınması karşısında mağdurdur.

Bununla birlikte, değişen ehliyetlerin eski ehliyetten farklı olarak nüfus cüzdanı bilgilerini eksiksiz içermemesi nedeniyle, bankalar yeni dönemde çipli ehliyet ibrazını kimlik olarak kabul edemeyeceklerini açıklamıştır.

SAĞLIK BAKANLIĞI İLE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI UYUMLU ÇALIŞACAK MI?

Ehliyet değişikliği amaçlı sağlık raporlarının bedelsiz ya da cüzi bedel karşılığında alınabilmesi için Sağlık Bakanlığı ile eşgüdümlü bir çalışma yapacak mısınız? Vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak adına; yeni çipli ehliyetlerdeki güvenlik niteliklerini bankalarla paylaşacak ve ehliyetlerdeki kimlik bilgilerini bankacılık sistemiyle uyumlu biçimde hazırlayacak sisteme geçilecek midir?”