EGO Genel Müdürlüğü tarafından hizmete alınan “EGO Cep’te” akıllı uygulamasında kullanıcı sayısı 1 milyon 500 bine ulaştı.
Kent içi toplu taşımada Başkentlilerin vazgeçilmezi haline gelen “EGO Cep’te” uygulamasında internet üstünden akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarla her gün 700 bine yakın sorgulama yapılıyor.
Akıllı cep telefonu kullanıcısı olmayanların da unutulmadığı “EGO Cep’te” sisteminde sabit telefonlardan “mesaj” ve “sesli arama” özellikleri bulunuyor. Başkentliler, bu özellikler sayesinde bugüne kadar yaklaşık 2 milyon 500 bin “SMS” ile 1 milyon 600 bin “Sesli arama” yaparak, “Otobüs Nerede?” hizmetinden faydalandı.
EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, Başkentlilerin “EGO Cepte” sistemini kullanmaya başlamalarıyla birlikte, “Durakta otobüs beklemekten” kaynaklı zaman kayıplarının sona erdiğini bildirdi. EGO Cepte’nin, akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden kullanıldığını belirten Genel Müdür Tahiroğlu, “EGO Cep’te kullanıcısı olan yolcularımız, ‘otobüs nerede, otobüslerin güzergahı, durak bilgileri, kaç dakika sonra otobüsün durağa geleceği, herhangi bir adrese toplu taşıma araçlarıyla nasıl ulaşılacağı’ gibi sorulara, akıllı uygulama sayesinde kısa sürede cevap alıyorlar” dedi.
EGO Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı elemanlarıyla kurumun öz kaynakları kullanılarak hazırlanan sistemin Türkiye’de bir ilk olduğunu hatırlatan Genel Müdür Tahiroğlu, sistemin, internete girebilen cep telefonlarının yanı sıra EGO’nun internet sitesi www.ego.gov.tr adresine girerek de kullanıldığını söyledi.
“UYGULAMADA, ALO 153, EGO
SMS VE EGO SES DEVREDE”
Toplu taşımada EGO otobüslerini kullanan vatandaşlara internet ve site üzerinden yapılan sorgulamanın dışında da alternatifler sunulduğunu belirten Genel Müdür Tahiroğlu, şunları söyledi: “Vatandaşlar durak numaralarını bildirerek, ‘otobüs nerede?’ sorusuna ALO 153 Mavi Masa üzerinden de anında cevap alabiliyorlar. Ayrıca akıllı telefonu olmayanlar ile görme engelli vatandaşlar için EGO Cep’te’nin ‘EGO SMS’ ile ‘EGO Sesli’ uygulaması bulunuyor.