Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas’ın İmranlı ilçesinde Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) İmranlı Meslek Yüksekokulu binasının temal atma törenine katıldı.

Törene Bakan Yılmaz ile birilkte Sivas Valisi Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekili Habip Soluk ve CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Bakan Yılmaz, eğitimde yapılan yatırımları anlattı. Türkiye’de bu dönemde en fazla eğitime önem verildiğini belirten Bakan Yılmaz, 2002 yılında bütçeden eğitime 11 milyar lira ayrıldığını ve bunun bütçenin yüzde 10’u olduğunu, şimdi ise eğitime 122 milyar lira ayrıldığını ve bunun da bütçenin yüzde 20’si olduğunu söyledi. Eğitime ayrılan bütçenin ulaşımdan da sağlıktan da daha fazla olduğunu belirten Bakan Yılmaz, “Bu hükümetin önceliğinde eğitim var. Milli gelirin yüzde 5.8’ini eğitime ayırıyoruz. Avrupa ülkeleri milli gelirlerinin yüzde 5.2’sini ayırıyor. Avrupa’dan çok daha fazla milli gelirimizi eğitime ayırıyoruz. İyi bir yolda gidiyor muyuz? Evet, iyi bir yolda gidiyoruz. Eğitimin amacı insanı zengin kılmak, ülkeyi kalkındırmaktır. ‘Eğitim çok iyi ama millet fakir açlıktan ölüyor’ Böyle bir şey olur mu? Millet toplumu ayağa kaldıracak. Daha zengin, daha sağlıklı, daha mutlu kılacak. Eğer bunu başarmışsa o eğitim yerine ulaşmış demektir.” dedi.

Bakan Yılmaz ve beraberindekiler daha sonra İmranlı Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİYAD) tarafından ilçeye yaptırılan bin 100 öğrenci kapasiteli yüksekokul binasının temelini atmak için butona bastı.