Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Eğer bir şirkette ikili-üçlü yapı olursa şirketin verimliliği düşer. Nihayet istişareler yapılır ama şirketin bir başkanı veya şirketin bir yönetim kurulu vardır. Türkiye’de de 90’lı yıllardaki parçalı yönetimin, koalisyonlarla bize ne kadar enerji kaybettirdiğine hepiniz şahitsiniz” dedi.
Davutoğlu, Fourpoints Hotel’de İMES yönetimi ile kahvaltıda bir araya geldi. Türkiye’nin geride kalan 13 yıl boyunca büyük adımlar attığını, başarılar elde ettiğini söyleyen Davutoğlu, şöyle konuştu:
“Elde ettiğimiz başarıların mimarları, gerçek anlamda tabandan destekleyicileri sizlersiniz. Sanayi üretiminin olmadığı, reel sektörün aktif olmadığı durumlarda ülkelerin nasıl ekonomik krizler içine girdiklerini Yunanistan başta olmak üzere birçok ülkede görüyoruz. Hizmet sektörü önemlidir ama nihai çerçeve, ülkenin ekonomisini, üretimini, istihdamını sağlayan motor alan sanayileşme ve reel sektör alanıdır. Biz sizin iyi iş yapabilmeniz için en elverişli ortamı tesis ettik, düzenlemeler yaptık ama sizlerin girişimci ruhunuz ve bütün bu düzenlemelerden istifade eden cesur adımlarınız olmamış olsaydı, bu başarıyı elde edemezdik. Siz de bizim açtığımız yollardan emin adımlarla yürüdünüz, hepinize teşekkür borçluyuz.