Ana muhalefet Partisi CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun doğal olarak Başkanlık sistemi üzerinde ‘’KANLI OLUR’’ açıklamasını, AK Parti cenahını hemen atağa geçirdi.

AK Parti’ye yakın medyadaki tüm konuşmacılar, tek taraflı yayın ile Türkiye’yi öyle bölüyorlar ki, Türkiye’nin altına medya olarak dinamit koyuyorlar.

Hepsi sanki AK Parti’nin ya da Başkanlık sistemini isteyenlerin paralı askerleri gibiler. İnsan etik olarak tartışmanın zenginliği açısından bir de karşı muhalefet olmaz mı?
Yok, bunlarda tek ses, tek adam, biat var. Bunların hepsi, şeflerinin dediği neyse onu evlerinde sanki derslerine çalışmış gibiler.
Türkiye’nin ilk asma köprüsüne ‘’Hayır’ ’denmiş seçimlerde sandıktan ‘’Evet’’ çıkmış. Türk halkı bir şey dayatılırsa, hep tersi yönde karar verirmiş.
Yani kamuoyunu akıllarınca gazlıyorlar. Neymiş, Türk halkı böyle bir kaşıma olursa, aksi oy verirmiş, falanmış, filanmış.
CHP askeri darbeciymiş falanmış, fişmanmış. Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce sarf ettiği kendilerine göre skandal sözleri de tırnak içerisine alan bu tellallar adeta CHP lideri başta olmak üzere CHP’yi sanki ‘’katli vaciptir’’ deyimine uygun olarak hedef getirildi.
Neymiş Türkiye artık Başkanlık sistemiyle yönetilmesi gerekirmiş. Türkiye daha hızlı kalkınırmış, daha çabuk karar alırmış, ekonomik olarak daha güçlü ve istikrarlı olurmuş, falanmış, filanmış.
Çift başlılık istikrarsızlıkmış gibi bir sürü pembe tablolar ve yalanlar çizdiler.
ATATÜRK DESEYDİ DİKTATÖR DEMEZMİYDİNİZ?
Osmanlı İmparatorluğu’nu sonlandıran Mustafa Kemal Atatürk, eğer Cumhuriyet ilan ettiğinde sistem olarak Başkanlık sistemi adı altında bir sistem kurup, bunun da başına geçse idi inanın, o zaman hem kan dökülürdü, hem de bugünküler Atatürk’ü diktatör ilan ederlerdi.
Mustafa Kemal Atatürk, eğer buna ilgi göstermediyse demek ki bir bakışı vardı.
Egemenlik Kayıtsız, Şartsız Milletindir sözünü hatırlatmak isterim.
Bu Türkiye’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de anlamlı bir şekilde durur. Başbakanlık sistemine geçer isek, o zaman bunun bir anlamı kalmaz.
Bunu o zaman, “Egemenlik kayıtsız, şartsız, tek başkanındır” diye değiştirmek gerekmez mi?
NEDEN BİR KİŞİYE HER ŞEYİ EMENAT EDECEĞİZ?
Yok, efendim, tam Başkanlıkmış, Yarı Başkanlıkmış, Partili Başkanlıkmış. Türkiye’nin gündemine, bu Başkanlığı soktuklarından beli, başı beladan kurtulmadı.
Haziran seçimlerinde bile seçim kaybeden bu AK Parti, dersini almamışa benzer. Tekrar zorlayacak. Cumhurbaşkanlığı ile yetinmeyen bu AK Parti ideolojisi, ille de biat edeceğim diyor. İlle de bir kişiye teslim olacağım diyor.
YA İSTİKLAL YA ÖLÜM DİYEN MİLLETİN TORUNLARIYIZ
İşte Başkanlık hayranlarına benim tek yanıtım var.
“Esareti benimsemeyen bir milletiz.”
Türkiye işgal altında iken, yani birileri bizim egemenliğimize karar verdiği günlerde işgal altında iken Mustafa Kemal Atatürk tarafından söylenmiş bir sözdür.
Bugün yüzde 51 ile bir iktidarın sancıları çeke çeke bugünlere gelmedik mi? Eğer partilere göre Cumhurbaşkanı seçersek, yüzde 51’i alan Başkan olur ise düşün Türkiye’nin halini.
Türkiye kaynar. Türkiye’ye bu gömlek dar gelir. Şimdi kaynamıyor mu?
Bundan ders almayanlar, en kısa zamanda bu dayatmadan vazgeçmeliler.
Ne hayalleri var bilmeyiz. Ancak, herkes daha fazla, özgürlük, daha fazla demokrasi arayışında iken, Türkiye gibi bir ülkedeki Başkanlık sistemini, ABD’deki Başkanlık sistemi ile eş tutmak ise gerçeği görmemek demektir.
Recep Tayyip Erdoğan, dayatmasının dışında Başkanlık sistemini ortaya atan da yok. O kadar sivil toplum örgütleri var. Türkiye’nin böyle bir sıkıntısı ve ihtiyacı olsaydı herhalde duyardık.
Türkiye’de eğer halk oylamasında Başkanlık sistemi yüzde 51 ile çıkarsa bu Türkiye’nin istikrasızlığıdır. Türkiye o zaman için, için kaynar. Aslında olayı soğukkanlı düşünecek olursa, aslında Başkanlık sistemi arayışını taraflı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başladı.
Bu suni, yaratılan olguyu konuşacaklarına, bir kişiye teslim olmayı tercih eden bir Başkanlık sistemi arayışı peşindeler.
İsmail Küçükkaya, “ Erdoğan ne istedin de yapamadın 13 yıldır Başbakan, bugün Cumhurbaşkanı iken? Biri bana anlatsın” diyor ya son derece haklı. Abdullah Gül Cumhurbaşkanı iken, Şimdi Erdoğan Cumhurbaşkanı iken her istediklerini Meclis’ten geçirdiler.
Kafasını kuma sokan başka bir ülke görmedim.