Oyunculuk kariyerinde 100’ü aşkın filmde rol alan 75 yaşındaki Ediz Hun, Tevfik Fikret ve Namık Kemal’i canlandırmak istediğini, “ağır bir rol” olması durumunda yeniden kamera karşısına geçebileceğini söyledi.

Sinema sanatçısı Ediz Hun, bir programa katılmak için geldiği Sivas’ta, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yeşilçam ile şimdiki Türk sinemasının karşılaştırmasını yaparak iki dönemin birbirinden çok farklı olduğunu belirtti.

Teknolojinin geliştiğini ve modern makineler ortaya çıktığını aktaran Hun, kendi dönemlerinde bir sahnenin hazırlanması için saatlerce beklediklerini dile getirdi.
Sinema sektöründe teknolojinin geliştiğini ancak son dönemde hikaye sorunu oluşmaya başladığını ifade eden Hun, şöyle konuştu:

“Türk sinemasında senaryo açısından zorluk çekiyoruz. Bütün hikayeler çekildi. Aşklar da iki ayrı cinsin birbirini sevmesi ve seyirciye nakledilmesine dönüştü. Teknik olarak yükselme var aynı zamanda oyuncu kalitesi de devam ediyor. Şimdiki gençler çok başarılı. Gençlerin çalışmalarını beğeniyorum. Biz rahat bir tempoyla çalışıyorduk. Şimdi oyuncular 4 günde 120 dakikalık bir dizi bölümü çekiyor. Biz 120 dakikalık bölümleri 25 günde çekerdik. Yani rahat bir tempoyla çalışırdık.”

“Tevfik Fikret ve Namık Kemal’in hayatını canlandırmak isterim”

Yeşilçam’da 100’den fazla filmde rol alan ünlü sanatçı Hun, Türkiye’de otobiyografik filmlerin çok az çekildiğine değinerek, “Sinemada otobiyografik filmler çok önemli. Mesela Tevfik Fikret ve Namık Kemal’in hayatını canlandırmak isterim. Yaşım müsait olur mu o ayrı bir konu. Otantik ve orijinal portreler canlandırmak isterim. Hep aynı konuları evirip çevirip işlemektense daha orijinal şeyler sunmak seyirciye faydalı olur.” dedi.

Son zamanlarda film ve dizi teklifi almadığını da anlatan Hun, “Hiçbir zaman bir dizi ya da filmde rol alsaydım diye bir arzu duymam, sadece takdir ederim. Böyle bir beklenti içerisinde de değilim. Profesyonel bir sanatçıyım, her zaman çalışabilirim. Yaşımla uygun bir rol olacak. Ama öyle baba, amca rolü de değil. Kuvveti, kudreti, ağırlığı olan rol olursa çalışırım, yoksa çalışmam. Meslekte titiz bir adamım.” ifadelerini kullandı.

Hun, sanatçının her zaman geniş bir yelpazede bütün halkı kucaklayabilmesinin önemli olduğuna dikkati çekerek, kavgadan uzak bir ortam yaratılmasına hep birlikte gayret edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

AA