Economist: Trump Türkiye’yi hayal kırıklığına uğratırsa Erdoğan ve Putin daha çok yakınlaşacak

220

Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşma ve bunun olası sonuçları Batı medyasının ilgisini çekmeye devam ediyor. İki ülkenin “farklı ve çelişen” beklentilerinin olduğunu savunan İngiliz Economist dergisi,  Ankara’nın Trump yönetiminden beklentilerine değinirken “Eğer Trump Türkiye’yi  hayal kırıklığına uğratırsa, Putin ve Erdoğan daha da yakınlaşacağa benziyor” görüşünü öne sürdü.

Haftalık Economist dergisi, “Türkiye’nin Rusya’ya yalaşması ona zarar verebilir” başlığının kullanıldığı analizde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ilişkiden farklı ve çelişen beklentileri olduğunu savundu.

BBCTürkçe’nin yansıttığı analizde Türkiye ve Rusya’nın Suriye konusunda son dönemde yaptığı işbirliğine vurgu yapıldıktan sonra Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’nin bir Türk polisi tarafından suikasta uğramasının bile ilişkileri zedeleyemediğine dikkat çekildi. Yakınlaşmanın hızının ve boyutunun “ürkütücü” olduğu iddia edildi. Dergi yakınlaşmaya ilişkin olarak şu savlara da yer verdi:

“Ancak buna rağmen  iki güçlü kişi farklı ve çelişen beklentiler taşıyorlar. Erdoğan Putin ile ilişkisini Batılı müttefiklerinin taviz vermesini sağlayacak bir yol olarak görürken, Putin NATO içinde en zayıf halka olarak gördüğü Türkiye’nin bağını zayıflatmak istiyor. İkisinden biri hayal kırıklığına uğrayacak gibi” deniyor.

RUSYA TAMPON BÖLGE OLUŞTURMA İZNİ VERDİ

Economist, Türkiye’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı iktidardan uzaklaştırmaktan “vazgeçtiğini”, Suriye politikasını “tersine çevirdiğini” savunurken “Karşılığında Rusya, Türk ordusuna Suriye içinde tampon bölge oluşturma izni verdi. Türkiye IŞİD’i sınırındaki son kalelerinden uzaklaştırma ve Halk Koruma Birlikleri (YPG) olarak bilinen Amerikan destekli Kürt isyancıların ilerleyişini durdurma şansı elde etti” diye yazdı.

Türkiye NATO üyeliğinden Rusya ile ittifak için vezgeçmeyeceğini düşünen Economist, ancak Türkiye’nin güvenilir bir Batı müttefiki görünümünün “artan bir şekilde şüpheli hale geldiğini” iddia ettiği analizde “Temmuz darbesini takip eden kapsamlı tasfiyeler görünürde Gülen hareketinin destekçilerine yönelikti. Ama binlerce Batı yanlısı yetkili de işinden oldu. Rusya’ya daha sıcak yaklaşanların önü açıldı” gibi iddialarda bulundu.

Economist, Türkiye’de ABD Başkanlığına Donald Trump’ın seçilmesiyle darbe sonrasındaki ABD karşıtlığının  azaldığını belirtirken bunda  Erdoğan’ın Trump’dan Fethullah Gülen’i iade etmesini ve YPG ile ilişkilerine gem vurmasını ummasının da etkili olduğunu savunurken “Eğer Trump hayal kırıklığına uğratırsa, Putin ve Erdoğan daha da yakınlaşacağa benziyor” görüşünü öne sürdü.

Economist “Eğer bir kriz daha çıkarsa, Rusya Türkiye ile NATO’nun aralarını daha da fazla açmaya çalışacaktır” görüşüne yer verdi.