Kısa bir ara vermeye mecbur kaldım vesselam. Arada ne olmuş? Suriye’deki Rakka kentinde en büyük üslerini kurmuş IŞİD örgütüne karşı PYD’nin verdiği mücadeleye katkı sağlayan Amerikan askerlerinin omuzlarındaki yine PYD nişanlarına gözümüz takılmış ve Amerika ’yı bu yüzden tu kaka ilan etmişiz.
Değerli okurlarımız, bu köşeden sizlere hep seslendik; Irak’ın İran ile sınırından başlayıp, Akdeniz’e kadar uzanan bir bölgede bir ‘Kürt Koridorunun’ kurulacağını yazdık, durduk!

Biz bunları yazarken ise hiçbir yetkilimiz bunları kulağına küpe yapmadı…
Şimdi dert neymiş? Amerika askerleri, liderini ülkemizde ağırladığımız ve sonra terörist ilan ettiğimiz PYD ile birlikte IŞİD’e karşı savaşıyormuş.
Vay alçaklar!
İşin komik tarafı da esasen bu: bizim terörist ilan etmiş bulunduğumuz PYD ile birlikte Amerika, yine bizim terörist olarak ilan ettiğimiz IŞİD’e karşı operasyon yapıyormuş.
Yahu Amerika bizimle NATO’da ortak değil miydi? Amerika’yı biz şimdi hangi gözle değerlendireceğiz?
Önceliklerini belirle kardeşim; sınırlarımızın güneyinde bir Kürt Devleti’ne mi hayır diyeceğiz, PYD’ne mi hayır diyeceğiz; yoksa IŞİD’e mi hayır diyeceğiz? Sizleri bilmem ama kanaatimce memleketin güneyinde bir Kürt oluşumuna karşı koymak en doğrusudur.
İyi de o halde, bir zamanlar ‘yaramaz çocuklar’ dediğiniz bir gurubun yanı sıra, PYD’ye hatta Amerika’ya da karşı mücadele etmeniz gerekecektir.
Yanlış anlaşılmasın, bu mücadele sadece silahla yapılacak değildir, aynı zamanda ve daha da önemli olarak siyasi bir mücadele yapılmasıdır söz konusu olan.
Bu mücadelenin, tabiatıyla, ülkemize gelmiş 3 milyon kişiyi aşan bir Suriyeli sığınmacının yanı sıra, bu durumu kullanmak suretiyle AB ile yapılan vize muafiyeti konusuyla da ilgisi vardır.
Terörizm konusunda AB ülkeleri yüzünden çok çekmiş bir ülkenin yöneticilerinin muhakkak anılan kuruma sert ifadelerde bulunmaları normaldir. Normal olmayan, kullanılan sözcüklerde, cümlelerdedir.
Ülkelerin dış politikaları, gerçekten de iç politikalarına yakından bağlı bir şekilde tanımlanabilmektedir. Peki, ülkemizde, bu iki kavram arasında nesnel bir bağ kurabilenler nerededir ve söylemleri nedir?
Anlayabilsem Arap olayım vallahi!