Türkiye genelinde vatandaşlara nüfus cüzdanları yerine kimlik kartı verilmeye başlanıyor. Bu değiştirme işlemleri; terörle mücadelede, teröristi, Türkiye düşmanlarını ayrıştırmak içi fırsat da getiriyor

Bugün Türkiye’de elini kolunu sallayarak “ne idüğü belirsiz” 72 milletten insan dolaşıyor. Kimdir, nereden gelmiştir, nerede yaşarlar? bilmek takip etmek çok zorlaştı. Öyle veya böyle Türkiye’ye girmişler. Sokak aralarında, harabe yerlerde, parklarda, varoşlarda trafik lambalarının altında, parklarda her yerde karşımıza çıkıyorlar. Acı bir terör olayında da gözler bunlara çevriliyor, “olağan şüpheliler” olarak bakılıyor. Bazıları da dağlarda vahşi hayvan gibi yaşamayı tercih ediyor.
Mademki ülkemize acılar üzerine acılar katan olaylardan bu “kimliksizleri, bu dağ yaratıklarını” sorumlu tutuyoruz, bunları bu yöntemle bir nebze de olsa “ayrıştırabiliriz”. Bu ne kadar hızlı yaparsak belki terörü önleme bir yöntem olur, daha çabuk yol alırız.

Kimlik kartı dağıtımnın üç yıl içinde yapılması öngörülüyor. Ama devlet tüm imkanlarını zorlayarak bu isterse en geç altı ay içinde tamamlayabilir. Konu acil.
İşlemleri hızlandırmak için ilgili birimlede çalışanların sayısı artırılmalı, hatta gece mesaieri konulmalı. Fazla nüfuslu merkezlere başka yerlerden takviyesi yapılmalı. Hatta güney ve doğu illeri bu konuda ön planda tutulmalı. Yeni kimlik kartı almak için dairelerden işyerlerinden insanlara günlük izin verilmeli. Üstelik kısa vadede maliye en az 500 milyon lira net gelir sağlar.

Böyle hızlı bir değişimde, yeni kimliklerini almayanları, alamayanları bulmak ve sorgulamak kolaylaşır. Güvenlik güçleri de ne yapacağını bilir. Araştırmasını, sorgulamasını, takibini “kimliksizler” grubunda yoğunlaştırır. Tabii yeni kimlik kartını alan herkes masumdur, teröre karışmaz diye bir şey yok.
Ama en azından bir altı ay sonra artık kim Türiye Cumhuriyeti vatandaşı kim değil biliriz. Kim nüfus dairesine gelip kimlik kartını alıyor kim almıyor ya da alamıyor, görürüz.

Vatandaş din, dil, ırk, mezhep, etnik köken üzerinden ayrıştırma, bölünme istemiyor. Ama kimlik kartı üzerinden bu “ayrıştırmaya” herkes razı gelmeli. Düşmanlarımız, hainler, kalleşler bu yolla daha iyi tespit edilebilir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak kolay olmamalı. Bu toprakları atalarımız, dedelerimiz canlarını vererek bize emanet etti. Şimdi, geçmişi belli olmayan, geldiği toprakları, kadınlarını ve çocuklarını bile korumak, savunmak yerine kaçan, kendi evi, yurdu için ölmek yerine denizlerde ölmeyi tercih edenlerle bir ayrıştırmak yapmak bu toprakların “asıl ve asil” insanlarının en doğal talebidir ve hakkıdır.