Dünyanın bir kısmı savaşla uğraşırken bir kısmı da her şeyden habersiz teknolojiden ve medeniyetten uzak, en ilkel şartlarda ama doğal ortamın tam içinde yaşayabiliyor…

Bir yanda savaş çığlıkları, diğer yanda bilim adamları, yaratıcı insanlar, güzel şeyler üretmeye çalışıyorlar.
Amazon ormanlarında, elbisesiz ama elektriksiz yaşayan insanlar mı mutlu, fabrikaların isli puslu dumanlarının solunduğu şehirlerde yaşayanlar mı daha mutlu?
Yiyecek bir şey bulamayan Afrika’nın en aç kavimleri bile savaş ve terör ortamında canını kaybetme korkusu yaşayan insanlardan daha şanslı değil mi?
2017 yılında dünyanın bir kısmı teknolojinin en tepe noktasına yaşarken diğer tarafı bu saydıklarımdan ibaret.

İnsanların uzaya roket fırlatmasından geçtim her gün o kadar yeni şeyler yapılıyor ki. Bilim ve teknoloji sınır tanımıyor. Üretken bilim adamları canla başla her gün yeni bir şey bulmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Tabi arkalarında bilime destek veren ülkeler ve kurumlar oldukça bu hazzı tadabiliyorlar.

Benim insanların sadece günah kutusu televizyon üretmekle suçlayan geri kalmış ülkelerde insanları cahilliğe sürükleyen kötü insanların yaşadığını biliyoruz.
Bilim ve bilim adamları tarihler boyu cehaletle savaşmış bir şekilde bugünlere gelmeyi başarmışlar. Bilim ve teknoloji her şeye rağmen hızla ilerlemeye devam ediyor. Gözleri görmeyen insanlara, renkleri ve görüntüleri, onların beyinlerine farklı sinyallerle aktaran gözlük yapan firmadan, yaya geçitlerinin ışıklandırılmasına kadar onlarca çılgın projeler hayata geçiriliyor.
Bunların hepsi insanlığa hizmet etmek için yapılan çalışmalar. Dünyanın bir diğer yarısında ise bilim ve teknoloji ürünlerini yasaklayıp, zarar verecekleri yerleri bile konum atma teknolojisiyle bulan veya haber veren teröristler var.

Dünyanın bu karmaşık halin içinde insan olduğun aklı ve mantığı en uygun olanını tercih etmesi aklını doğrudan yana kullanması gerekmez mi?
Ve bizleri yönetenler, insanları daha güzel şeyler üretmeye yönetemezler mi?