– Dünyada ilk kez iki kıta denizin altından bir su tüneli ile birleşti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen, Cumhuriyet tarihinin en büyük içmesuyu temin projesi olan Melen Sistemi’nde önemli bir eşik daha aşıldı. Bu kapsamda, barajda beton dolgu imalatına başlandı. Melen Barajı tamamlandığında İstanbul’ un 2071 yılına kadar olan su ihtiyacı teminat altına alınacak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Bakan Veysel Eroğlu tarafından geçen yılın Mart ayında temeli atılan Melen Barajı’nda çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor.  İstanbul’un 2071 yılına kadar su ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak projelendirilen Aralık 2012 tarihinde inşaatına başlanan Melen Barajı’nda beton dolgu imalatına başlandı. Böylece Melen Barajı inşaatında önemli bir aşama daha kaydedildi. Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu, konuya ilişkin açıklamasında “İstanbul’un suyunu 2071 yılına kadar teminat altına alacak olan Melen Projesiyle bugün İstanbul’a günde 700 bin metreküp su temin ediyoruz. Ayrıca, Melen Projesi dışında Sungurlu ve Osmangazi Barajları’nı da hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu çok önemli bir proje. Dünya tarihinde ilk defa 2 kıtayı denizin 135 metre altından su tüneli ile birleştirdik” dedi.
Büyük İstanbul İçmesuyu bünyesindeki Melen Barajı, Melen Sistemi’nin depolama tesisi olarak inşa edilecek. Temelden yüksekliği 124 metre, talvegden yüksekliği 99 metre olması planlanan Melen Barajı’nın dolgu hacmi ise 2 milyon 80 bin metreküp olacak. İstanbul’ un artan nüfusu dikkate alınarak hazırlanan, 2016 yılsonunda tamamlanması öngörülen Melen Barajı 694 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olacak ve hizmete alındığında İstanbullulara yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su temini sağlayacak.
Batı Karadeniz Bölgesinde İstanbul Boğazı’nın 170 km doğusunda, Düzce ve Sakarya illerini birbirinden ayıran Büyük Melen Çayı’nın Karadeniz’e döküldüğü noktaya yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunan Melen Barajı, 214 milyon TL’ye mal olacak.