Adı ne olursa olsun, dünya bugün küresel olarak dünya terör örgütlerinin tehdidi altında. Peki, bu terör örgütleri artık her yerde varlar. Canlı bomba olmak kaydıyla gözleri dönmüş bir şekilde sivilleri hedef alıyor.

Tüm dünya bugün bu terör saldırılarını şaşkınlık ve acı ile izliyor. Paris’ten sonra Ankara başta olmak üzere İstanbul ve Brüksel de yaşanan vahşice canlı bombalı saldırıları ve korkunç patlamadan kaçışan insanlar. Hava limanı apronunda yürüyen insan görüntülerini gördük. Yani artık görüyoruz ki, bu terör organizasyonları tüm insanlığı tehdit ediyor. Dini, ırkı, milleti yok bu illetin. Peki, dünya ne yapıyor. Yıllar önce ikiz kuleleri hedef olan Amerika bunun en acısı yaşadı. Türkiye, Fransa, Brüksel, yarın belki diğer bir Avrupa ülkesi.
BUNA KİM DUR DİYECEK
Dünya televizyon ekranları karşısında milyonlarca insan Brüksel de yaşanan 34 ölü karşısında şokta. Ancak aynı şok İstanbul ve Ankara’daki patlamalarda yaşamlarını kaybedenler için neden olmadı. Tabii ki, burada oh diyecek halimiz yok. Ancak bir şekilde bu Avrupalılara bir ders olur inşallah. Şimdi onlarında kurbanları ve acıları var. Bu şiddetin acısını damarlarından hissettiler. Umarız, bu tüm Avrupalılara bir ders olur. Adı ne olursa olsun, terör organizasyonu terör organizasyonu hepsi aynı. Hepsi aynı metotları kullanıyorlar. Adı PKK olmuş. İŞİD (DAEŞ) olmuş adı ne olursa olsun bunların hepsi dünya insanlarını hedef alıyorlar.
BU ÖRGÜTLERİN ARKASINDA KİM VAR
Başta ABD sonra Fransa yıllardır Türkiye bu terör örgütlerinden canı yanan ülkeler. Neden, dünya artık bu örgütler konusunda ortak bir mücadele veya oluşum sağlamazlar. İşte NATO var. Yani artık dünyada ülkeler savaşmıyor. Terör örgütleri savaşıyor. O zaman NATO öyle tren bekler gibi beklemesin. Kolları sıvasın, bu terör organizasyonlarını yok etmek veya etkisiz hale getirmek için kolları sıvasın. Neden sıvamıyor aslında en büyük sorun bu.
İKİYÜZLÜ AVRUPA UYAN ARTIK
Bu arada Brüksel’deki iki patlama ve 34 ölü onlarca yaralı haberlerini izlerken, Avrupalıların ne kadar ikiyüzlü olduklarını bir kez daha gördük. Brüksel’de olan patlamada ölenlere daha faklı yaklaşan Avrupa Ankara ve İstanbul’da ölen insanlara aynı değer vermez ise terör örgütleri daha çok canlarını yakar. Brüksel de olunca canları yanan Avrupa size sesleniyor. Değiştiren bu insanlara yönelik çifte standardınız. Böyle Avrupa olmaz olsun. İnsan utanıyor. Bir de bu Avrupa’ya üye olmak için mi savaşıyoruz?
DAHA DÜN CUMHURBAŞKANI BELÇİKA’YI ELEŞTİRMİŞTİ
Brüksel’de hava limanı ve metro istasyonuna yapılan DAEŞ’in üstlendiği saldırılar sonucunda 34 kişi ölürken yüzlerce insan yaralı tabloyu olurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir gün önce Brüksel’de açılan PKK çadırına yönelik eleştirileri ve uyarılarını hatırladım. Bu saldırılara yerine oturdu. Böyle bir zamanlama da çok ilginç oldu. İşte PKK’ye destek veren Brüksel hükümeti şimdi acıyı damarlarında hissettikten sonra PKK çadırına bir kez daha kurulmasına izin vermeden artık bir ders almıştır diye düşünüyorum. Çünkü PKK’da aynı bir örgüt o da aynı metodu kullanmıyor mu? Artık canlı bombalar her yerde var.
DÜNYA YAŞAMINI ETKİLİYORLAR
Tüm dünya demokrasilerine yönelik bu saldırılar karşısında, artık dünya başını kumdan çıkarmalıdır. Bunların arkasında kim varsa, devlet varsa ortaya çıkartılmalı. Gerekirse o ülke dünyadan tecrit edilmelidir.