Film stüdyo ve platolarının 927 kilometrekare alanı kapsayan Boğaçayı projesi kapsamında 5 bin dönümlük alanda kurulmasının planlandığını aktaran ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Türkiye’de maliyetlerini düşük olması, Sinema Teşvik Kanunu’yla vergi indirimlerinin sağlanması dünya sinema endüstrisini mutlaka ve mutlaka Antalya’ya getirecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD heyetinde yer alan Türel, Amerika’da film platolarıyla ilgili yatırımcılarla bir araya geldiğini söyledi. Görüşme talebinin yatırımcılardan geldiğini aktaran Türel, “Oraya katılan firmalar bizim Antalya’daki film stüdyosu projelerimizden haberdar oldukları için Sayın Cumhurbaşkanımızın Amerika’yı ziyaretinde bizimle de görüşmek istediklerini aktardı. Sayın Cumhurbaşkanımıza konuyu arz ettik ve heyette yer aldık” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya’ya 40 kilometrelik yeni bir sahil bandı kazandıracak, 927 kilometrekare alanı kapsayan Boğaçayı projesi kapsamında yapılması planlanan 5 bin dönüm alanda kurulması planlanan film platolarının uzun bir çalışma olduğunu aktaran Başkan Türel, 1.5 yıl önce de dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’le Los Angeles’e ziyarette bulunduklarını hatırlattı.

Bu ziyarette Üniversal gibi dünyanın en önemli film prodüksiyon firmalarıyla resmi görüşmeler ve toplantılar yaptıklarını kaydeden Türel, sonrasında Sinema Teşvik Kanunu’nun hazırlanmasında eski Bakan Çelik’in çok büyük gayreti olduğunu söyledi. Vergi indirimi gibi avantajlarla Türkiye’de film üretiminde önemli bir merkez olacağına dikkat çeken Türel, şöyle konuştu:

“Bu sağlanabilirse Türkiye ekonomisine sağlayacağı katkının yanı sıra, tanıtım olarak da bir artı değer yaratılacak. Tanıtım katkısını bütçe ile ifade edebilmek çok zor. Dünyada ünlü film yıldızlarının yer aldığı filmler, biz bu projeleri gerçekleştirdiğimizde Antalya’da gerçekleşecek. Yönetmenlerin, prodüktörlerin, film yıldızlarının bir ayağı Antalya’da olacak. Yarı Antalyalı olacaklar. Belki buralarda konut edinecekler, buralarda yaşayacaklar. Açık konuşmak gerekirse bir hayal proje. Ama benim o sözümü biliyorsunuz, rahmetli Turgut Özal’a ait ‘Hayal etmekten korkmayın hayallerinize ulaşmak için çok çalışın.’ Biz bu hayalleri gerçekleştirelim diye adım adım mesafe alıyoruz.”

TALEP YATIRIMCILARDAN GELDİ

Boğaçayı projesi kapmasında film stüdyoları kurulması çalışmalarının ihale aşamasına gelmeye başladığını ve dünyanın da bu gelişmeleri çok iyi takip ettiğini aktaran Türel, sinema tarihinde iz bırakan filmlerin yapıldığı Los Angeles’in artık tıkandığını söyledi. Bölgede artık yeni arazi olmadığı gibi maliyetlerin de çok yükseldiğini aktaran Türel, “Türkiye’de maliyetlerin düşük olması, Sinema Teşvik Kanunu’yla vergi indirimi sağlanması, dünya sinema endüstrisini mutlaka ve mutlaka Antalya’ya getirecektir. Yeter ki bu yatırımları yapabilelim, bu yatırımcılarla yola devam edelim” diye konuştu.

Yatırımcıların da böyle bir talep ve beklenti içinde olduklarının Amerika’da konuyla ilgili görüşme talebinin onlardan gelmesiyle de anlaşıldığını vurgulayan Türel, Amerika’daki görüşmelerin çok başarılı geçtiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi temasları dışında konuyla ilgili iki toplantı yaptıklarını belirten Türel, görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

“Yaptığımız sunumdan fevkalade etkilendiler. Kendilerinin ‘Bu sadece bir film platosu yatırımı değil. Birçok yan unsuru da var. Marina işletmeciliğinden gayrimenkul değerlendirmesine, sağlık, spor eğlence merkezine kadar çok büyük proje. Beklentilerimizin üzerinde çıktı’ şeklinde ifadeleri oldu. Projenin değer bölümleriyle ilgili kendi firmalarıyla, ortaklık kurmaları gereken diğer firmaları masaya getirerek yeniden görüşmek üzere ayrıldık.”

LOS ANGELES’TA İKİNCİ TOPLANTI

EXPO’nun açılışının ardından bir kez daha Los Angeles’te diğer firma yetkililerinin de olduğu bir toplantı daha yapacaklarını aktaran Türel, “Artık yavaş yavaş sona doğru geliyoruz. Projeyi hayal olmaktan çıkarıp gerçeğe dönüştüreceğiz” dedi.

Yatırımcıların Antalya toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’la da bir araya geldiğini ve toplantıda Erdoğan’ın projeyi sonuna kadar desteklediğini ve Türkiye Cumhuriyeti olarak atılması gereken her türlü adımı atmaya, yapılması gerekeni yapmaya hazır olduklarını da ifade ettiğini belirten Türel, bunun da masadaki güçlerini artırdığını söyledi.

Boğaçayı projesinin Antalya ve Türkiye projesi olmanın ötesinde bir dünya projesi olduğunu, diğer nitelendirmelerin projeye haksızlık olacağını dile getiren Türel, “Antalya’nın geleceği çok aydınlık. Bu ne bir belediye, ne hükümet, ne de özel sektör projesidir. Hepsinin içinde yer alacağı dünya projesidir. Antalya film platoları için genişleme imkanıyla birlikte, 5 bin dönümlük bir alanın planlandığını ifade ettiğimizde projenin mahiyeti daha iyi anlaşılacaktır. Bunu Amerika’da ifade ettiğimizde de ‘gözleri fal taşı gibi’ açıldı. Projede eğlence merkezlerinin de olması gerekiyor. Projenin bütün unsurlarını bir araya getirip Los Angeles’ta bir toplantı daha yapacağız” diye konuştu.