Dünya genelinde pamuk üretimi 5 yıl sonra tüketim rakamlarının gerisinde kalacak.

2015/16 sezonunda dünya genelinde pamuk üretimi 23 milyon 150 bin ton öngörülürken, tüketimin ise 24 milyon 360 bin ton olması bekleniyor.

Dünya genelinde 22 milyon ton’u bulan pamuk stokları ise pamuk üretimi’nin önünde tehdit olmaya devam ediyor.

Ege İhracatçı Birlikleri’nden edinilen bilgiye göre, Tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin ana hammaddesi pamuğun kaderinin tayin edildiği Uluslararası Pamuk İstişare Kurulu (ICAC) bu yıl Hindistan’da bir araya geldi. Genel Kurul toplantısına 28 üye ülke, 9 Uluslararası kuruluş ve 13 üye olmayan ülkeden toplam 398 kişi katıldı. Bu yılki toplantının ana temasını “Tarladan Kumaşa: Pamuğun Çeşitli Yüzleri” oluşturdu.

pamukICAC Genel Kurulu’na katılan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, 2015/16 sezonunda dünya genelinde pamuk tüketiminin, üretimden fazla gerçekleşecek olmasının güzel bir gelişme olduğunu buna karşın polyester ve sentetik elyaf fiyatlarının pamuğa göre avantajlı konumundan dolayı pamuk stoklarındaki fazlalığın eritilebilmesinin kısa vadede mümkün gözükmediğini kaydetti.

Hükümetlerin pamuğa verdiği destek sonucunda 2012/15 döneminde pamuk stoklarının ciddi artış gösterdiğini anlatan Ünlütürk, “Pamuk üreticisine 2014/15 sezonunda dünya genelinde 10.4 milyar dolar destek verildi bu desteklerin pamuk stoklarını arttırmaması için pamuğa yönelik talebi arttıracak tanıtım faaliyetlerine ağırlık verilmesi fikri benimsendi” dedi.
Pamuğa yönelik dünya genelinde talebin arttırılması için tanıtım faaliyetleri yürütülmesi konusunun geçen yılki ICAC Genel Kurulu’nda olduğu gibi bu yılda gündeme geldiğine işaret eden EİB Koordinatör Başkanı Ünlütürk şöyle devam etti:

“Nihai üründe kullanılan etiketlerde elyaf içeriğinin daha görünür hale getirilmesi, böylece tüketicinin daha bilinçli tercih yapmaya yönlendirilmesi ve değer zincirinin daha şeffaf hale getirilmesinin özendirilmesi ICAC Genel Kurulu’nda tavsiye edildi.”