Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkentli kadınların sosyal ve kültürel yaşamın içine katılmalarını sağlamak amacıyla hizmete sunduğu hanım lokallerinde, eğitici ve öğretici seminerler, yaz döneminde de devam ediyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı uzmanları tarafından Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren hanım lokallerine üye kadınlara, 3 gün süreyle “Aile İçi Şiddet” konulu seminer verildi.

Çankaya, Altındağ,Yenimahalle, Sincan, Pursaklar ve Keçiören ilçelerine bağlı hanım lokallerine üye kadınların ve çalışanların katıldığı seminerde, uzmanlar, şiddete maruz kalınması halinde yapılması gerekenler konusunda bilgi verdi.

Seminerde, aile içi şiddetin hala en büyük toplumsal sorunlardan biri olduğuna dikkat çeken uzmanlar, özellikle ekonomik ve sosyal açıdan dezavantajlı durumda bulunan kadın ve çocukların, daha çok şiddet ve tacize maruz kaldıklarını kaydettiler.

Hiçbir durumun, fiziksel ve psikolojik şiddetin gerekçesi olmayacağını kaydeden uzmanlar, sinevizyon eşliğinde birbirinden farklı şiddet olaylarını anlatırken, çeşitli örnekler verdiler. Uzmanlar, katılımcılara, aile içi şiddet mağduru olmaları halinde başvurabilecekleri resmi kurum ve kuruluşlarla yasal hakları hakkında bilgi verdiler.

HANIMLAR LOKALİ, 22 FARKLI MERKEZDE HİZMET VERİYOR

Başkent’in 22 farklı noktasında 18 yaş üzeri kadınların buluşma noktası olan hanım lokalleri, sportif, kültürel ve sosyal faaliyetlerde hizmet veriyor. Öğreten, eğlendiren, stres attıran, iyiye ve güzele yönlendiren Büyükşehir Belediyesi hanım lokalleri, birbirinden farklı sosyal, kültürel ve sağlık konularında düzenlenen seminer ve konferanslarla da üyelerinin farkındalıklarının gelişmesine katkı sağlıyor.