Türkiye’nin başkenti Ankara’da tren garı önünde yaşanan ve 95 kişinin vahşice öldürülmesi ile sonuçlanan patlama, “bir Avrupa ülkesinde olsaydı ne olurdu?” diye hiç düşündünüz mü?
En başta ülkenin en üst düzeydeki temsilcisi Devlet Başkanı, Kral, Kraliçe, ulusa seslenir ve genelde tansiyonu düşürecek bir üslupla ülkeye sağduyu ve barış mesajı verirdi.
Bizde ise her zaman değişik nedenlerle Ulusa Seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyon üzerinden bir ulusa seslenmeye yanaşmadı. Bunun yerine internet üzerinden bir yazılı açıklama ile Türkiye’de şimdiye kadar yaşanmış en kanlı ve en vahşi terör eyleminde beklenen hassasiyeti göstermedi.
Oysa böyle ulusal bir trajedi bir Avrupa ülkesinde yaşansaydı örneğin İsveç’te, Kraliyet ailesi başta olmak üzere tüm siyasi parti liderlerini bir araya getirir. Kral ve Başbakan, çok hassas seçilmiş kelimelerle halkına seslenir ve ulusal acıyı hafifletecek mesajlar verilirdi.
Türkiye’ye baktığımızda ise bu algı bu duyarlılık işlemedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve siyasi parti liderleri, karşılıklı birbirlerine suçluyor ve ülkenin acısını ve tansiyonu düşürecek mesajdan çok, yine gerginliğe yönelik mesajlarla ”Seçim Yatırımı” yapan bir anlayıştalar.
Bir ülkenin başına gelebilecek en büyük ve en acı felaketin yaşandığı bir terör olayı karşısında, Türkiye’yi yöneten ve yönetmeye aday kişilerin tavırlarına bakacak olursanız, Türkiye’de insan yaşamı bu kadar ucuz mu sorusunu akla getiriyor.
Türkiye’de geleneksel olarak 3 günlük bir ülke yası ilan edildi ancak praktikte baktığınız zaman hiçte yas göstermiyordu. Sadece televizyon kanallarında yası simgeleyen logolarla bunlar geçiştirildi.
Oysa ülkenin tümünü yasa sokacak ve 95 kişinin ölümü ve yüzlerce kişinin yaralanması ile sonuçlanan bu terör saldırısı iyi niyet olarak yönetilseydi. Yıllardır süren savaş ortamı barışa çevirebilirdi.
Ancak, bu gerçekten istenilse olabilecek bir şeydir. Türkiye’de ise şimdiye kadar kimse bu yönde parmağını bile oynatmadı. Çünkü yaklaşık 20 gün sonra seçim var. Siyasiler bunu nasıl kullanırım da oyumu artırımımın peşindeler.
Böyle kriz ortamları Avrupa’da olduğu zaman ise bu kriz iyi yönetilerek, ulusal acının de getirdiği baskı ile daha önce bir araya gelemeyen siyasileri bir araya getirir ve ülkenin geleceği için güzel bir tablo ile ülke krizden kurtarılır, birlik ve beraberlik sağlanırdı.
Türkiye ise maalesef bunu da kaçırdı. Peki bu gerginlik ile seçimlere gidildiğinde sanmıyorum sular durulsun. Özellikle uzun yıllardır, iktidarda bulunan AK Parti iktidarı seçimlerden birinci parti dahi çıksa, ülkeyi bu aşamadan sonra rahat yöneteceğini sanmıyorum.
Dünya liderlerini Ankara’da yürütelim
Örneğin Fransa da en son yaşanan terör saldırısından sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da dünya liderleri ile birlikte Paris’te terörü kınayan yürüyüş gibi bir yürüyüş neden Türkiye’de Ankara’daki patlamanın olduğu tren garında yapılmaz? Oysa yıllardır, teröre binlerce insanını kurban veren Türkiye için böyle bir yürüyüş daha anlamlı olur ve yaralar sarılmaz mı?
Onun için buradan Türk siyasetçilerine çağrıda bulunuyorum. Gelin, Fransa’da olduğu gibi Ankara’da bu patlamanın olduğu yerden başlayarak, dünya liderlerinin de katılacağı bir yürüyüş için el sıkışın ve onlarında katılımıyla teröre bir hayır diyelim. Türk’ü ile Kürt’ü ile dünyanın değişik yerlerinden katılım ile bu terör belasına dur diyelim. Terör sonucunda yaşamlarını yitirenlerin acısı bir nebze hafifletin….