Paris’te 130 kişinin ölümüne yol açan kanlı saldırıların ardından en üst düzey güvenlik önlemleri sürerken ABD Başkanı Barack Obama’nın güvenlik kaygılarına rağmen Paris’teki BM İklim Değişikliği Toplantısı çerçevesinde düzenlenecek Liderler Zirvesi’ne katılacağını açıklaması, dikkatleri 30 Kasım’da yapılacak zirveye çevirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunacağı zirvede Rusya Devlet Başkanı Vladimin Putin ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dahil, 120’den fazla dünya lideri yer alacak.

Barack Obama’nın Pazar  günü yaptığı açıklamada BM İklim Değişikliği Zirvesi için Paris’e gideceğini açıklarken, diğer liderleri radikal unsurlardan “korkmadıklarını” göstermeleri için zirveye katılmaya çağırması çok dikkat çekti. Uzmanlarca “iklim değişikliği konusunda bağlayıcı küresel bir anlaşmaya varılması için son fırsat” olarak nitelenen COP21, 30 Kasım ile 11 Aralık tarihleri arasında Paris’te yapılacak.

Bu arada, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nın daveti üzerine 30 Kasım’da düzenlenecek olan Zirve’ye 120’den fazla dünya liderinin katılacağını açıklayan BM’den verilen bilgiye göre, Konferans Merkezi’nde gerçekleşecek olan Zirve’ye katılacak devlet ve hükümet başkanları, sabah yapılacak aile fotoğrafı ve konuşmaların andından resmi bir öğle yemeğinde de biraraya gelecek.
Katılımcı ülkelerin Bakan ve  heyet başkanlarının katılacağı üst düzey toplantıların açılışı ise 7 Aralık’ta yapılacak. Çalışmalar 8 Aralık’ta da devam edecek.

-IŞİD’LE MÜCADELE DAMGASINI VURACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil, Paris Zirvesi’ne katılacak liderler arasında yoğun ikili görüşmeler yapılacak. Paris’te gerçekleşecek temaslara IŞİD’le mücadele damgasını vuracak. Paris’teki kanlı saldırıların ardından alınan güvenlik önlemleriyle ülkeler arasındaki istihbarat ve bilgi paylaşımı başta olmak üzere işbirliğinin artırılması konularının ele alınması bekleniyor.
COP21 toplantılarına ve Liderler Zirvesi öncesi bu ayın başlarında liderler düzeyinde gerçekleştirilen  tele konferansa Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’dan katılmıştı.

İklim değişikliği konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu BM Genel Sekreterni Ban ki-moon’un başkanlığındaki telekonferansa Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in aralarında bulunduğu liderler katılmışlardı.