ANKARA – Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gelibolu’yu sanal ortamda dünyaya açıyor. Bakanlık, tarihi alanın tamamının dünyanın her yerinden tek bir “tık”la ziyaret edilebilmesi için Google ile anlaştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Gelibolu’nun sanal ortamda dünyaya açıldığı belirtildi. Açıklamada, “Gelibolu 360°” adını taşıyan proje için Google’ın Street View teknolojisinden yararlanıldığı ifade edildi. Açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in, projeyle Gelibolu’ya ayak basmadan da zihinsel ve duygusal olarak aynı doygunluğa erişilmesinin sağlanacağını belirttiği kaydedildi. Çelik, proje hakkında şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıl dönümünde tarihine yakışır bir anma töreni bir çalışma başlattık ve gerekli yasayı çıkarıp, Başkanlığımızı oluşturduk. Bu yıl farklı kimliklerimiz ile yeniden bu topraklarda buluşacağız. Ama bu kez aynı cepheden, dünyaya barış mesajı vereceğiz. Yıl dönümü etkinlikleri için yapılan çalışmaların kapsamı geniş ve detaylı tutuldu. Öyle ki artık evrensel bir dil olan, zaman ve mekan sınırı tanımayan sanal dünyayı da devreye soktuk. Hepinizin bildiği gibi Google, ‘Street View’ teknolojilerinden yararlanarak ‘Özel Koleksiyon’ hazırlıyor ve ülkelerin doğal-tarihi güzelliklerini, kutsal-anıtsal mekanlarını 360° panoramik bir görüntü aracılığıyla ve 3D kalitesinde ‘online dünyaya’ taşıyor” dedi.(ANKA)