ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: Dünya, Büyük Buhran’dan bu yana gördüğü en büyük ekonomik krizi atlatmaya çalışıyor. Krizden çıkış, kırılgan bir süreç olarak devam ediyor, büyüme hızları yavaşlıyor ve büyüme tahminleri aşağı yönlü revize ediliyor” dedi. 

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İsviçre’de Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı. Uluslararası Çalışma Örgütü’nde (ILO) konuşan Çelik, BM tarafından 2012 yılında başlatılan ve halen devam eden ‘Benim Dünyam’ adlı 7.2 milyon kişinin katıldığı ankette katılımcıların hayattaki ilk üç önceliği iyi bir eğitim, daha iyi sağlık hizmetleri ve daha iyi istihdam imkanı olarak sıraladığını anlatan Çelik, “Bugün en zengin 85 kişinin servetiyle, dünya nüfusunun yarısını oluşturan üç buçuk milyar kişinin kazancının eşit olması hepimizi düşündürmesi gereken bir gelişmedir. Dünyada her gece 1 milyar insan aç yatıyor.

Göçmenlerin sayısı 232 milyonu aştı. Doğal afetler, iklim değişikliği ve çevreye verilen tahribat ekonomileri olumsuz etkiledi. Dünya, Büyük Buhran’dan bu yana gördüğü en büyük ekonomik krizi atlatmaya çalışıyor. Krizden çıkış, kırılgan bir süreç olarak devam ediyor, büyüme hızları yavaşlıyor ve büyüme tahminleri aşağı yönlü revize ediliyor” dedi. ILO Genel Direktörü Guy Ryder ile görüşen Çelik, ILO’nun 176 sayılı ‘Maden İşyerlerinde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından onaylandığına dair mektubu teslim etti. (DHA)

FACEBOOK YORUMLARI