Afrika’lı Cecil’i öldürenin Amerikalı bir diş hekimi olduğu ortaya çıktı. Zimbabve’nin simgesi 13 yaşındaki Cecil’in öldürülmesine dünyanın dört bir yanından tepki gösteriliyor. ABD’li diş hekimine sosyal medyadan da çok büyük tepki yağıyor.Zimbabve’nin Hwange Ulusal Parkı’nda yaşayan ve ülkenin en ünlü ulusal simgesi haline gelen 13 yaşındaki Cecil’in 1 Temmuz’da öldürüldükten sonra başının kesildiği ve derisinin de yüzüldüğü ortaya çıktı.
Yerli halk Cecil’in öldürülmesine dikkat çekerek, kaçak avcıların Hwange Ulusal Parkı sınırlarından çıkmasını sağladlar.
Minnesotalı diş hekimi Walter James Palmer’ın 13 yaşında olan Cecil adlı ünlü aslanın öldürmek için kendisine yardım eden kişilere 50 bin dolar ödediği ortaya çıktı.
Palmer’a yardım eden biri profesyonel avcı diğeri ise çiftlik sahibi Zimbabveli iki kişi tutuklandı. Polisin yerini tespit edemediği 55 yaşındaki Palmer ise yaptığı açıklamada aslanın bu kadar ünlü olduğunu ve koruma altında olduğunu bilmediğini söyleyerek kendini savundu.
Ayrıca Palmer’ın 2008 yılında Wisconsin’de avlanma bölgesi dışındaki bir siyah ayıyı öldürdüğü ortaya çıktı.
Cecil’i öldürenler suçlu bulundukları takdirde 15 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.
Cecil’i vahşice öldüren kişinin Palmer olduğunun ortaya çıkmasının ardından aralarında dünyaca ünlü isimlerin de olduğu on binlerce kişi sosyal medyadan tepkisini dile getirdi.
Cecil’i öldürenlerin en ağır şekilde cezalandırılması talebiyle başlatılan imza kampanyasına ise saatler içinde 200 bin imza atıldı.