Gelmiş geçmiş en kanlı terör örgütlerinden biri olan IŞİD’e karşı hemen tüm ülkelerde yoğun güvenlik önlemleri alınıyor, militanlarının kalabalıklara sızıp kendilerini patlatmalarının önüne geçilmek isteniyor. Örgütün Suriye’de işgal ettiği bölgeden temizlenmesi için de ardı ardına harekatlar düzenleniyor.

Alınan önlemlerin, yapılan harekatların elbette caydırıcı etkileri vardır ama IŞİD terörünü bitirmenin kesin yolu bu değildir.
++
Dünya söz konusu örgütün nasıl doğduğunu, nereden beslendiğini, insan kaynaklarını ne şekilde bulduğunu iyi araştırmak zorundadır.
IŞİD’in Avrupa ülkelerinde bile militan bulmasının arkasında oralarda yaşayan milyonlarca insana etnik ve dini ayrımcılık yapılmasının, dışlanmasının, iyi eğitim verilmeyişinin, doğru düzgün iş sahibi yapılmayışının etkisi yok mudur?
Dünya IŞİD belasından ancak adil bir düzen kurarak, tüm insanlara eşit davranarak, kimseyi dışlamayarak kurtulabilir.
Aksi takdirde IŞİD biter, MIŞİD başlar.
++
IŞİD’in, ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra bir grup Saddam subayının öncülüğünde kurulan, zamanla şeriat kanunlarını benimseyen bir örgüt olduğunu da bilmeliyiz.
Petrol uğruna bir ülke işgal edilmese, bir milyonu aşkın insanın ölümüne neden olunmasa IŞİD herhalde bugün tüm dünyayı korkutan gücüne ulaşamazdı.
++
Önümüzdeki yıllarda dünya canlı bomba eylemlerinin kabusunu yaşamak istemiyorsa başta ABD olmak üzere birçok gelişmiş ülkenin emperyal hayallerinden vazgeçmesi, kendi çıkarları için değil, insanlığın çıkarları için hareket etmesi gerekir.
İnsanlığın kurtuluşu demokrasidir, temel insan haklarına saygıdır, evrensel hukuk kurallarının geçerli olmasıdır.