İsveç’ten Türkiye’yi takip ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan  tutun tüm siyasiler aslında, ’’Birlik ve beraberlik’’mesajları veriyorlar.

Ancak bunun yaşama geçirilmesinde, ortak bir noktaya getirilmesinde sıkıntı var.
Son 1 ayda Cumhurbaşkanı, Başbakan, Ana muhalefet ve diğer muhalefet partileri, ’’Bu kan dursun” diye dolaylı yoldan birlik ve beraberlik mesajları veriyorlar.
Peki, bu kadar açık bu mesajı verirlerken, terör neden sonlanmıyor?
Bu fotoğrafı görünce, Türk siyasetine damgasını vuran liderlerin başında gelen duayen siyasetçi rahmeti Süleyman Demirel’in o meşhur sözü’’Dün dündür, bugün bugündür’’mesajı akıllara geliyor.
ASLINDA DEMİREL’İN MİRASINA SAHİP ÇIKSALAR AŞARLAR
Ancak bugünkü siyasetçiler bundan bir nebze olsun bu deneyimlerden ders çıkarmıyor.
Rahmetli Süleyman Demirel, siyasi, ’’Gel kardeşim, dün öyle idi bugün böyle. Her şey Türkiye için” diyerek geçmişi unutup, yeni Türkiye için el sıkabiliyordu.
Onun için bugünkü Türk siyasetçilere buradan sesleniyorum. Geçmişte sarf ettiğiniz, sözlerin bedelini Türkiye’ye ödetmeyin. Demirel’in bize miras bıraktığı bu ünlü sözden hareket ederek, Türkiye’nin önünü açın.
HEP MUHALEFET, SİYASİ ESPİRİ, OYNAKLIK YOK
Türkiye’nin yakın tarihinde Türk siyasetine damgasını vuran ve bugün rahmetle andığımız, Süleyman Demirel’den Alparslan Türkeş’e kadar gerektiğinde siyasi tansiyonu düşürecek siyasi mesajları vardır. Bugünküler ise bu gelenekten çok uzaklar. Sürekli sert, kırıcı, yüz yüze bir daha bakmayacak açıklamalar ile meşguller. İşte bu da siyaset değildir. Siyaset, en büyük diplomatlık sanatıdır. Koca bir ülkeyi yönetmeye soyunanlar, kan davası gibi ülkeyi yönetmek isterlerse gelinen nokta da bu olur.
OYSA HEPSİNİ BİR ARADA GÖRSEK
Aslında sorunun başında Türk halkı var. Öyle şehitler için camii avlularında siyasilere tek tek saldıracaklarına “neden bir araya gelmiyorsunuz?” denmesi lazım.
Kendileri bir türlü bütün acılara rağmen bir araya gelemiyorsa bence Türk halkının, yakalarına sarılma hakkı var.
Çünkü bu insanlar, Türkiye’yi yönetmek için bu işe talip oluyorlar.
TERÖR BİTTER Mİ?
Şehitler gelirken, bir anda “Türkiye’de terör bitti” mesajları gelemeye başladı. Bu da çok tehlikeli bir oyun. 40 yıldır sonlandırılmayan bu kahrolası terörün sona ermesini herkes istiyor.
Ancak siyasilerin, bu kadar ciddi açıklamaları Türkiye’yi zora sokar.