Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti’yi birlikte kurduğu Bülent Arınç’la da yolları herhalde bir daha kesişmemek üzere ayrıldı. Arınç’ın CNN Türk’te, “Erdoğan’ın Dolmabahçe mutabakatından haberi vardı” sözlerine Erdoğan Şili’den yanıt verdi, “O zat dürüst davranmıyor” dedi.

Ak Parti büyük bir çoğunlukla yeniden iktidar oldu ama bir türlü huzur bulamıyor, için için kaynıyor.
++
Bakın, 2002’de kurulan ilk Ak Parti Hükümeti’nde yer alanlardan bazı isimler sayacağım:
Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, Ertuğrul Yalçınbayır, Kürşat Tüzmen, Abdülkadir Aksu, Yaşar Yakış, Kemal Unakıtan, Erkan Mumcu, Zeki Ergezen, Sami Güçlü, Murat Başesgioğlu, Ali Coşkun, Hilmi Güler, Hüseyin Çelik ve Osman Pepe.
Bu isimlerden kimi yeni parti kurup ayrıldı, kimi küsüp köşesine çekildi, kimi ihraç edildi, kimi başka partiye geçti.
Burada sorgulanması gereken bir yanlışlık var gibi geliyor bana.
++
Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasına karşın partiyi yönetmeye devam etmesinin yarattığı sıkıntı sürüyor ve giderek büyüyor.
Kısa vadede olmasa bile orta vadede Ak Parti’de yeni bir muhalif hareketin başlaması ve bazı kopmaların olması beklenebilir.
++
Siyaseti bir ekip çalışması değil “One Man Show” olarak görmek büyük hata olur.
Şu anda Erdoğan galiba bu hatayı işliyor.
1965 ve 1969 seçimlerinde zaferle çıkan Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel, öyle bir havaya girmişti ki gözü kimseyi görmüyor, parti içindeki eleştirileri hiç dikkate almıyordu. Bunun sonucunda Ferruh Bozbeyli bir grup arkadaşıyla ayrıldı, Demokratik Parti’yi kurdu. Ondan sonraki seçimlerde Adalet Partisi bir daha tek başına iktidar yüzü göremedi, ülke krizden krize sürüklendi, 12 Mart ve 12 Eylül darbeleriyle karşılaştı.
Erdoğan’ın bu gerçeği anlaması, siyasetin dostluklarla, vefalarla yürüyeceğini bilmesi gerekir.
++
Bu arada Bülent Arınç ve arkadaşlarına da şunu hatırlatmalıyım:
Siyaset biraz kaleciliğe benzer. Refleksi doğru yerde, doğru zamanda göstermek gerekir. Aksi takdirde gol yemek kaçınılmazdır.
Arınç ve arkadaşları yanlış gördükleri her şeyi zamanında söylemelilerdi; köşeye çekildikleri zaman değil!