Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nca gerçekleştirilen yeşillendirme çalışmaları, Eskişehir Yolu boyunca Balgat Köprülü Kavşak’tan başlayarak Yaşamkent ve Otoban Köprüsü’nü de içine alacak şekilde sürdürülüyor.
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yılın 12 ayı yeşil ve solmayan bir Başkent için yeşillendirme çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini kaydettiler. Çalışmaları, cadde, bulvar ve ana arterlerde sürdürdüklerini ifade eden yetkililer, daha önce de İncek-Çayyolu ana bağlantı yolları, Batıkent Batı Bulvarı, Doğukent Caddesi ve Konya Yolu’nda yeşillendirme çalışmalarının gerçekleştirildiğini söylediler.
AZ SU İSTEYEN BİTKİLER DİKİLİYOR
Kavurucu sıcakların olduğu yaz döneminde hem az su isteyen hem de sürekli canlı ve yeşil kalacak bitkilerin tercih edildiğini ifade eden yetkililer, bu kapsamda da Eskişehir Yolu boyunca, orta refüjlerde ekonomik ömrünü tamamlayan günlük sulama isteyen çim yerine, damla sistemiyle sulanan çalı grubu bitkilerini diktiklerini kaydettiler.
Yetkililer, Eskişehir Yolu boyunca orta refüjde sabin ağacı, gül, altuni taflan ve berberi bitki türleri kullanılarak peyzaj düzenlemesi yapıldığını belirterek, şunları söylediler:
“Bölgede ekonomik ömrünü tamamlayan, yani çim özelliği kalmamış olan mevcut çimleri değiştiriyoruz. Bunların yerine Ankara iklim şartlarına uygun, çim gibi günlük sulanma istemeyen damlama sulama sistemiyle çok az suya ihtiyaç duyan çalı bitkilerini dikiyoruz.”
Bulvarları, kavşakları, orta refüjleri ve caddelerin kenarlarını her mevsime uygun çiçek ve bitkilerle donattıklarını kaydeden yetkililer, yaz dönemi yeşillendirme çalışmalarının da en kısa sürede tamamlanacağını vurguladılar.
Yetkililer, Başkent Ankara’nın rengarenk açan çiçekleriyle, türlü türlü boylu ağaçlarıyla, yemyeşil çimleriyle 4 mevsim solmayan yeşiliyle bulvar cadde ve sokaklarıyla Ankaralılara adeta görsel şölen sunulduğunu belirttiler. Yetkililer, kişi başına düşen yeşil alan miktarını 2 metrekareden yaklaşık 20 metrekareye çıkaran Büyükşehir Belediyesi’nin, Ankara’yı Avrupa’nın en yeşil başkentleri arasına taşıdığını sözlerine eklediler.