Eşi Armağan Portakal’ın, ”Ne kadar daha dayanacaksın. Bu görevi yapacaksın? Don Kişot gibisin” dediğini anlatan Portakal Gazetemiz İmtiyaz sahibi Abdi Pehlivan’a, “ Daha ne kadar yaparım bilmiyorum” dedi.

 

SONY DSC
SONY DSC

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yaptığı projelerden biri de Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen ve 2 yılda tamamlanan, ”Özgürlük için Basın” projesi oldu.
Gazeteci Yusuf Kanlı tarafından Koordine edilen bu projenin kapanış toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan FOX TV Ana Haber sunucusu Gazeteci Fatih Portakal ile Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Abdi Pehlivan verilen arada bir araya geldik.
Pehlivan,” Sabah İsmail Küçükkaya, akşam ise sizi gururla seyrediyoruz. Türkiye’nin sorunlarını özgürce kamuoyuna duyuruyor, çok önemli bir görev yapıyorsunuz” dedi.
“Tanıştığımıza memnun oldum. Sonsöz Gazetesini ben ve arkadaşlarım takip ediyoruz. Ben de sizi kutlarım. Orhan abi benim kıdemim 20 yıl sizler medyanın duayenlerisiniz, kaçar yıl oldu?” diye sordu.

SONY DSC
SONY DSC

Ben 1969 yılında Rüzgarlı sokağa başladığımda Abdi Bey Gazeteciydi. Ben 46 yıl olduğuma göre Abdi Bey +50 yıl dedim.
Gelelim Fatih Portakal’ın yaptığı konuşmaya. Portakal şunları söyledi:
“ Ülkemizde maalesef Gazetecilik yapamıyoruz. Ya mevcut iktidarı destekleyeceksiniz veya desteklemeyecek gerçek gazetecilik yapacaksınız.
Eğer iktidar desteklerseniz sizin için her şey güllük gülistanlık olur zaman siz Kral’sınız. Böylece mesleğinizi yapabilirsiniz.
Ancak bizim gibi doğruları kamuoyunu aydınlatma ve haber alma hakkı çerçevesinde aydınlatmak isterseniz işiniz gerçekten çok zorlaşır.
Bugün ülkemizde Gazetecilik mayın tarlasında yürümek gibidir. ‘Başınıza bir şey gelmenizden korkmuyor musunuz’ cümlesini çok sık duymaya hatta sosyal medyada muhatap olmaya başladım.
Sadece Gazetecilik yapıyoruz. İktidarda ister AK Parti ister başka parti olsun hiç fark etmez yanlışları eleştiriyoruz. Kamuoyunun haber alma hakkının kullanılması ve özgür olması için medyanın özgür olması lazım.
Ben daha ne kadar yapabilirim emin olun bilmiyorum. Belki yarın belki yarından da yakın. Hatta eşim diyor ki, ‘daha ne kadar Donkişot’luk yapacaksın. ‘ Emin olun bilemiyorum.
Sayın Başbakan CNN’e, ‘medya konusunda kırmızı çizgim var’ dedi. Can abi ve Erdem Gül tutuklandı. Neden? Neden tutuksuz yargılanmıyorlar? Sayın Davutoğlu Kırmızı çizgi aşıldı. Hadi müdahil ol.
Türkiye’de demokrasi var mı? Yok demokrasi de yok Basın özgürlüğü de yok. Şimdi konuşmam bitti ama ben alkış istemiyorum. Tutuklu Can abi ve Gül için alkış istiyorum”