TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün bugünden başlamak üzere 25 Nisan tarihine kadar gece ve sabah saatlerinde bazı illerde hafif ve orta kuvvetli don riski uyarısı yaptığını bildirerek, “İç Ege, İç Anadolu, Göller Bölgesi, Marmara’nın Güneydoğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Batı Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde hafif, bu bölgelerin yüksek kesimlerinde orta kuvvette don bekleniyor” dedi.

ANKARA – TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerin don riskine karşı tedbirli olması, ürünlerini korumak için modern tarım tekniklerini uygulaması gerektiğine dikkati çekti. Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, Nisan ayıyla birlikte meyve türlerinin çoğunluğunda çiçeklenmenin başladığını, bugünlerde oluşacak don riskinin özellikle meyve çiçeklerine zarar verebileceğini belirtti.

ORTA KUVVETTE DON
RİSKİ OLAN İLLER
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre, bugün sabah saatlerinden itibaren bazı bölgelerde orta kuvvette don beklendiğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:
“Bu gece (23-24 Nisan gecesi) ülkemizin kıyı kesimleri ile Güneydoğu Bölgesi ve Trakya Bölgesi dışında kalan tüm illerimizde hafif ve orta kuvvette don olacağı tahmin ediliyor. İç Ege, İç Anadolu, Göller Bölgesi, Marmara’nın Güneydoğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Batı Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde hafif, bu bölgelerin yüksek kesimlerinde orta kuvvette don bekleniyor.”
SOĞUK HAVALARIN SÜRMESİ ÇİÇEKLENMENİN
GECİKMESİ BİR ŞANS
Kış aylarının soğuk geçmesinin ve soğuk havaların Mart ayı sonunda sürmesi ve halen devam etmesinin meyve ağaçlarında çiçeklenmenin gecikmesine neden olduğunu belirten Bayraktar, şu bilgileri verdi:
“Bu yıl meyve bahçelerinde çiçeklenmenin tamamlanmamış olması bir şans olarak değerlendirilebilir. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da erken çiçeklenme başlamış olsaydı Mart ayı sonunda ve Nisan ayında gerçekleşen donun verdiği zarar önemli boyutlara ulaşır, özellikle meyvecilik açısından oldukça kötü bir yıl olurdu. Çiçeklenmenin gecikmesi ile donun verdiği zarar azalmıştır. Önümüzdeki iki gün içinde beklenen donun meyvede oluşan çiçeklere vereceği zararı azaltmak için, çiftçilerin don riskine karşı tedbirli olması, ürünlerini korumak için modern tarım tekniklerini uygulaması gerekmektedir.
Üreticilerimizin, aşırı yağış, don, dolu gibi tarımsal üretime zarar verecek konularda, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaları takip etmeleri ve gerekli önlemleri erken almaları yararlarına olacaktır. Bu yıl şans olarak gördüğümüz çiçeklenmenin gecikmesi ile zararların büyük boyutlara ulaşması beklenmemekle birlikte, çiftçilerimizin alacağı önlemler de zararın boyutunu azaltacaktır.”
DONDAN KORUNMA TEKNİKLERİ
Ekonomik gücü yeterli olmayan çiftçilerin, don zararından korunmak için saman yakma, ürünlerin üzerini örtme gibi yöntemlere başvurduğunu söyleyen Bayraktar, “Rüzgar pervaneleriyle havanın karıştırılması, su uygulaması gibi teknikler, don riskinden korunmada etkili olan yöntemlerdir. Çiftçilerimiz don riskine karşı tedbirli olmalı, ürünlerini korumak için modern tarım tekniklerini uygulamalıdır. Modern tarım tekniklerinin üreticilerimiz tarafından uygulanması ve kullanımının artması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Üreticilerimiz bu konularda bilgilendirilmelidir. Ayrıca teknik olarak desteklenmelidir” dedi. (ANKA)