Merhum Barış Manço’nun ne güzel şarkısıydı. Bugünün ürünü ise hiç kuşku yok ki domatestir. 10 lirayı aşan fiyatı ile domates neden rekor kırdı.

Siyasetle, anayasa değişikliği ile referandumda evet çıkması ile ya da hayır oylarının düşük kalması ile mi ilgili?
Yoksa Tüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim yasasını çiğneyerek mühürsüz oyları geçerli sayması ile mi fırladı domates fiyatları?
Peki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aşkı Adalet ve Kalkınma Partisine tekrar üye olması mı domatesin kilosunun 10 lirayı aşmasına neden oldu.
Belki de komünizm parmağı vardır. Yani Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türk domatesine yönelik siyasi ve ekonomik tavrının etkisi vardır domatesin fiyatının rekor kırmasında.

Siyasetçiler, gazeteciler, televizyonlarda domates fiyatlarındaki artışın nedenini bilimsel açıklamalarla ya da bizim semt pazarlarındaki satıcı-alıcı diyalogları ile çözmeye çalışıyorlar.
TÜBİTAK başta Üniversiteler, Türkiye İstatistik Kurumu, Ziraat Odaları, çiftçiler bir domates şurası toplayarak soruna el atmalılar.
Türkiye’de rejim değişmiş kimin umurunda.
Olmazsa olmazımız domatestir bizim için.

Ben de pek bilimsel sayılmaz ama domatesin neden satış fiyatında rekor kırdığını açıklamayı düşündüm.
Böylece tüm ilgililere de kıyağım olur hiç olmazsa. Kış aylarında yediğimiz suni gibi tatsız olan domatesler sera ürünüdür.
Nisan ayı geldiğinde seracılar Mayıs ayında Akdeniz bölgesinden tarla domatesinin piyasaya gireceğini ve fiyatların düşeceğini bilirler.
Bu yüzden seracılar üretimi bayağı azaltırlar.

FOX TV meteoroloji uzmanı Ezgi Gözegir’den de takip ettim ki bu yıl doğanın azizliği nedeniyle yaklaşık 15-20 gün havalar soğudu, yağmurlar başladı ve Akdeniz bölgesinde tarla domatesleri kızaramadı, domates hasadı yapılamadı.
Tüketime yetişmeyen miktarlarda üretilen sera domatesi piyasadaki arz talep dengesini yetişmeyince domatesin kilosu 10 liraya fırladı.
Ne yapalım bu durumda?
Ya kilosu 10 liraya üç beş gün domates alacağız ya da fiyatların düşmesini bekleyecek, Gözegir’i takip etmeye devam edeceğiz ki yağışlar ve soğuk hava gitsin, güneşli günler ile domates fiyatları da düşsün.

Bu fiyatlar düşünceye kadar hadi diyelim 10-15 gün domates yemesek ne olur?
Ben bilmem Canan Karatay hocamız bilir. İsmail Küçükkaya FOX TV Çalar Saate hocamızı çıkartırsa eminim domates konusunu bizlere öğretir hocamız.
Çocukluğumuzda kış aylarında domatesi manavlarda zaten göremezdik ki.
Annelerimizin kavanozlarda sakladığı ev tipi konserve domateslerle ya da salça ile pişirilirdi yemekler.
Haydi, hanımlar almayı kesen domatesi bakın fiyatlar kısa sürede nasıl dip yapacak.
Bilinçli tüketici olmaya var mısınız?