Her yerde aynı soru: dolar yükselir mi? Yükselir. Kritik seviye 3.72. Dolar 3.90 olur mu, olur. Düşer mi? düşer ama artık 3.60 seviyesinin altını görmez. Euro 4.20 olur ama artık 4 liranın altına da inmez. İnerse de yine hızla yükselir.

Bu cümleleri geçen Kasım, Aralık aylarında da kuruyorduk. Aradan geçen altı yedi ayda döndük dolaştık yine aynı düzeye geldik. Şimdi herkes yine “dolar euro toto” oynamaya başladı.
Sıcak Temmuz ayındaki bu beklenmeyen orandaki döviz dalgalanmaları yılın gerisinde kalan dönemdeki tüm ekonomik dengeleri altüst edecek. Tüm ekonomik hedefler, dengeler sil baştan yeniden kurulmak zorunda.

Döviz kurlarındaki ani artış yurtdışı kaynaklı ama varacağı noktanın en belirleyici unsuru, bankalarda yılbaşından buyana yüzde 15.21 oranda artışla 202 milyar dolara ulaşan ve Haziran ayının son haftasında 2 milyar dolar azalışla 199.9 milyar dolara inen döviz mevduat hesapları.Bu hesaplardaki çözülmeler başlarsa dolar ve euro değerini bulacak. Bunu gelecek günlerde göreceğiz.

Yılbaşından buyana dövizi “arka kapı, gece veznesi “faizleriyle aşağı çekmeye çalışan Merkez Bankası’nın ne yapacağı da merak konusu.
Doların yükselmesi kadar, düşük düzeyde tutulmasının da bir bedeli var. Geçmişte sık sık belirttik, Merkez Bankası “ faizleri yükseltmem” anlayışı yerine döviz kurlarının piyasa koşullarına göre belirlenmesine izin verseydi bugünkü değerleri aşağı çekmek ve kontrol etmek daha kolay olurdu.
Demek ki doların euronun da değeri değişmemiş, sadece yapay olarak oluşturulmuş düzeylerde tutulmuş. Eğer ekonominin gerçeklerine uygun olsaydı bugünkü döviz fiyatları bir hafta öylesine zıplamazdı.

Şimdi ekonomi doları 3.70, euroyu 4.20 baz alarak yeni dengeleri kurmak zorunda. En etkin uygulama bankalardaki döviz hesaplarını çözecek süreçlere yönelmek. Vatandaş bu kadar bekledikten sonra liraya dönmeye başlarsa oluşacak döviz bolluğu kurları geriletebilir.
Ama İstanbul borsasından çıkışlar, Hazinenin gelecek 3 ay içindeki 8 milyar lira açıklı borçlanması ve her gün yeni bir çıkmaza sürüklenen Kuzey Kore ve Katar krizleri kurları daha da oynatabilir.
Tek umut bir yerlerden şöyle 10-15 milyar dolar gönderilmesi. Adresi biliyoruz ama bakalım o niyet var mı?