Yaz sezonunun gelmesiyle hareketlenen turizm sektöründe dolandırıcılarda ortaya çıkmaya başladı. Turizmciler Derneği Başkanı Faruk Elmalı, “Vatandaşlara en önemli tavsiyem firmaların geçmişini araştırmalarıdır” diyerek seyahate çıkacakları uyardı.

Artan hava sıcakları ve tatil sezonunun gelmesiyle birlikte turizm sektöründe hareketlenmeler başladı. Seyahate çıkmak isteyen vatandaşların tatil için en çok tercih ettiği seçeneklerden bir tanesi de tur şirketleri. Ancak sektörde kontrolsüz ve fazla açılan acenteler denetimin sağlanamamasına neden oluyor. Caydırıcı cezalarda uygulanmamasını fırsat bilen dolandırıcılar turistleri kandırmaktan çekinmiyorlar. Turizmciler Derneği’nin(TURDER) kurucusu aynı zamanda Başkanı olan Faruk Elmalı gazetemize son dönemlerde uygulanan dış politikalar nedeniyle çalkantılı bir süreçten geçen Türk turizmini, seyahat acentalarını, sektörel sıkıntıları ve vatandaşların dolandırılmamak için nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

Kendinizi tanıtabilir misiniz?

Faruk Elmalı: Turizmciler Derneği’nin Kurucu Başkanlığı’nı üstlenerek sektörümüze destek olmaya çalışıyorum. Ankara’da doğdum ve ilkokul, ortaokul, liseyi Ankara’da tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdim. Öğrencilik yıllarından beri ticaret hayatının hep içerisinde bulundum. Birçok sektörde, birçok görevde çalıştım. Çalıştığım sektörlerdeki deneyimlerim ile birlikte 2002 yılında başladığım Seyahat Acentacılığı tecrübemde muhasebe, operasyon, satış, rehberlik birimlerinin hepsinde çalışarak sektörün tüm alanlarında çalışmalar yaptım ve sektöre başladığım firmadan ayrılarak 15.02.2007 tarihinde TURVEB Turizm ve Organizasyon şirketini kurdum. Yurtiçinde ve Yurtdışında birçok Ulusal ve Uluslararası organizasyonu başarı ile gerçekleştirdik. Halen birçok projeye de devam ediyoruz.
Türkiye’de ve Dünya’da Turizm sektörünün yön değiştirdiğini ve Türkiye’nin burada kilit rol oynadığını düşünmekteyim. Sektörde önemli işler gerçekleştiren diğer sektör arkadaşlarım ile birlikte Türkiye’nin Dünya Turizm pazarından daha büyük pay alması için Turizmciler Derneği’ni kurmaya karar verip faaliyete geçtik. Halen başkanlığına devam ettiğim Turizmciler Derneği ile birlikte birçok STK’da çalışmalarda bulunuyoruz.

Yaz sezonuyla birlikte turizm sektörü de canlandı mı?

Elmalı: Sektörde ciddi bir hareketlenme var. Son 2 yıla oran ile daha olumlu bir sezon geçiriyoruz. Hem Türk misafirler hem de yabancı misafirler yine Türkiye’de tatillerini geçirmek için yoğun talep gösteriyorlar.

Dış politikada ki çalkantılı ilişkiler turizmi nasıl etkiledi?

Elmalı: Türkiye’ye gelen turist potansiyelinde değişiklikler oldu. Daha önce yoğunlukla Avrupa ve Rusya’dan gelen misafir profili Arap yarımadasına kaydı. Şuan Akdeniz’de, Ege’de, Karadeniz’de ve Marmara’da yoğun şekilde Arap misafirleri görüyoruz. Türkiye Dünya’da her zaman tercih edilen bir ülke olmaya devam ediyor.

TURDER’e kimler üye ve Nasıl üye olabilirler?

Elmalı: TURDER Türkiye’de ve Yurtdışında üyeleri olan sadece Seyahat Acentalarının değil Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli otellerin, TÜRSAB Belgeli Seyahat Acentaları ve Taşıma firmalarının üye olabildiği bir sivil toplum kuruluşudur. Web sayfamızda bulunan üyelik formunu doldurup gönderdiklerinde yönetim kurulumuzun değerlendirmeleri sonucunda üyelikleri kabul ediyoruz.

Piyasada turizm acenteleri tarafından dolandırılan vatandaşlar var. Bir turist acenteye nasıl güvenmeli nelere dikkat etmeli?

Elmalı: Maalesef sektörümüzün bu tarz kişilerden arınması için cezai yaptırımların ve denetimlerin arttırılması gerekmektedir. Öncelikle müşteri satın alacağı hizmeti kimden aldığına dikkat etmeli. Hizmeti satın alacağı firmayı internetten, TÜRSAB’tan ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığından araştırmalıdır. Çünkü belgeli acentaların teminatları ve cezai yaptırımları vardır. Fakat kaçak acente faaliyeti yürüten firmaların maalesef hiçbir cezai yaptırımı olmadığı gibi insani şartlardan uzak program yapmaktadırlar. Gerçekleşen dolandırıcılıkların ve tur kazalarının büyük kısmı kaçak faaliyet gösteren firmalar tarafından yapılmıştır. Vatandaşlara en önemli tavsiyem firmaların geçmişini araştırmalarıdır.

Turizm acentelerinin temel sıkıntıları nelerdir?

Elmalı: Kontrolsüz ve fazla açılan acenteler maalesef piyasadaki kalitenin düşmesine sebep olmaktadır. Sektörde kaliteli hizmet vermek için acente kuruluş aşamasındaki yeterliliğe ve kuruluş sonrası eğitim-denetim faaliyetlerine önem vermek gerekmektedir. Türkiye turizm çeşitliliği açısından en yüksek kapasiteye sahip ülkelerden bir tanesidir. Deniz, kum, güneş turizminden çıkıp diğer turizm faaliyetlerinde de dünya ülkelerine rakibiz. Acentecilerin ve temsil eden kurumların daha aktif çalışmaları gerekmektedir.

Bu yıl yurtiçi ve yurtdışı nerelere daha çok rağbet var?

Elmalı: Yurtiçinde Akdeniz ve İstanbul yoğunlukla talep görüyor. Yurtdışında ise Orta Avrupa ve İtalya çok talep görüyor.

Acenteler fiyatlandırmayı neye göre yapıyor, belirli bir standart var mı?

Elmalı: Fiyat politikası tamamen arz/talep dengesine göre ilerlemektedir. Yoğun dönemlerde yüksek fiyatlar, düşük dönemlerde uygun fiyatlar çıkmaktadır. Fakat ülkemiz birçok Dünya ülkelerine göre hem yüksek kaliteli hizmet vermekte, hem de daha uygun fiyatlar sunmaktadır.

Bu işe girmek isteyen kişilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Elmalı: Sektörde uzun süre ve her departman da tecrübe edinmelerini tavsiye ederim. Turizm yaşamadan yaşatılabilecek bir meslek değildir. Garsonluktan karşılama personelliğine her alanda çalışmaları gerekmektedir.

Turizm fakülteleri sizin sektörünüz için nitelikli eleman yetiştirebiliyor mu?

Elmalı: Maalesef sektördeki elemanların birçoğu mektepli değil alaylıdır. Fakültelerle STK’ların işbirliği içerisinde eğitim çalışmaları ve mezuniyet öncesi staj planlaması yapmaları gerekmektedir.

Tatile çıkmak isteyen vatandaşlar nelere dikkat etmeli?

Elmalı: Doğru yerden alışveriş yaptıklarına emin olmaları ve rezervasyon yaptırdıkları oteli arayarak kayıtlarının olup olmadığını teyit etmeleri gerekmektedir. Ödemelerini yaptıklarında karşılığında paket tur sözleşmelerini ve faturalarını almayı unutmamalılar.
Faruk Elmalı son olarak, “Gazeteniz Sonsöz’de sektörümüze yer verdiğiniz için teşekkür ederiz.
Turizm ülkemizin en önemli gelir kaynaklarından ve Dünya’ya kendimizi ifade edebileceğimiz en kıymetli sektörlerden bir tanesidir. Kamu kurumları ile işbirliğini daha aktif halde yürüterek sektörümüz için yeni alanlar ve yeni fırsatlar açmaya devam edeceğiz.
Ülkemizin dört bir yanı müthiş güzellikler sunmaktadır. Hem Türk misafirleri hem de yabancı misafirleri bu güzellikleri yaşamaları için ülkemizde gezinti yapmalarını tavsiye ediyorum” diyerek sözlerini noktaladı.