Sorgun ilçesinde açılan kursta, unutulmaya yüz tutan kilim, halı ve heybe dokumacılığı canlandırılıyor.Yozgat Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Sorgun Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Eymir Belediyesi’nin katkılarıyla Sorgun’a bağlı Eymir beldesinde açılan kursa katılan 25 kursiyer için sertifika töreni düzenlendi.

Törende konuşan Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Türkiye’de bir çok mesleğin artık unutulmaya yüz tuttuğunu ifade ederek, bu meslekleri yeniden hayata geçirmenin de bir vatandaşlık görevi olduğunu söyledi.
Türk dünyasında kilimin ayrı bir yeri bulunduğunu vurgulayan Yazıcı, şunları söyledi:
“Sergiye girerken hocamız, kursiyerlerin ilk başladığı günde dokuduğu ve bir çok hataların olduğu kilimi gösterdi. Sonra masaları ve sergiyi gezmeye başladığımızda, şairin dediği gibi, kilimin renginden ancak anlayanın dokuduğunu gördük. Yani burada üretilen her bir üründe, üreten kardeşimizin ruh dünyası var. Harcadığı emek, işine gösterdiği muhabbet var. İnsan ürettiğine sevgisini verirse, konuşmaya başlıyor o eser” dedi.Vali Yazıcı, Eymir’in başını çektiği kursla ilk kez bu kadar ciddi anlamda katılımın görüldüğü kilim ve halı dokumacılığının gelişeceğine inandığını sözlerine ekledi.