Başbakan Davutoğlu, bugün kardeşlik günü olduğunu belirterek, “Allah şahit olsun , emanetine bu vatanın birliği beraberliği için dökülen her kanın hesabı sorulacak. Mekanınız Sarıkamış şehitlerinin mekanı olsun, o mekanı Allah bize de nasip etsin” diye konuştu. Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Dağlıca bölgesinde çıkan çatışmada şehit düşen askerler için Van’da tören düzenlendi. Törene katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu gözyaşlarına hakim olamadı.
Dağlıca’daki hain saldırıda hayatını kaybeden askerlerden  İlk olarak , Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan, Muhabere Uzman Onbaşı Özgür Yatakdere, Piyade Çavuş Tolga Artug, Piyade Er Adnan Ergen ve Piyade Uzman Çavuş Tayfur Hançer için tören düzenlendi. 6 askerimizin cenazeleriyse sabah saatlerinde Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Şehit askelerin özgeçmişlerinin tek tek okunmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından dua okundu.
Başbakan Davutoğlu, “Şehitlerimizi uğurlamak için gelenler bugün buradadır. Şehitlerimizi uğurluyoruz, onlara rahmet, aileleri başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Milletimizin başı dik olacak daha önce bu topraklarda ezanımız, kuranımızı, vatanımızı korumak için şehit olanların torunlarıyız, başımız sağ olsun ama dik olsun. Nice hainler yüzyıl önce Van işgal edildiğinde hainler vardı, ama Vanlılar o zaman başlarını kaldırdılar. ‘Vanlıyım, şanlıyım, kılıcı kanlıyım’ dedi. Eminim Vanlı kardeşlerimiz o günkü hainlere karsı nasıl başını dik tutmuşsa bugün de başları diktir. Çok kapsamlı bir saldırı ile bu topraklara karşı çeteleri devreye soktular. Suruç’ta vatandaşlarımız katledildi. Askerimizi, polisimizi şehit ettiler. Yüz yıl önceki istiklal harbi için nasıl bir araya geldiysek, bugün de bu çetelere karşı omuz omuza vermek sorundayız. Hainlere karşı hep beraber durmalıyız. Omuz omuza vereceğiz, hep beraber bu topraklarda bin yıllık kardeşliğimizi sürdüreceğiz. Bu çetelere karşı hep beraber olalım. Kahraman askerlerimiz, polisimiz 23 Temmuz’dan bu yana bu çetelere karşı kahramanca mücadele ediyor. Milletimizin huzuru için kahramanca mücadele ediyorlar, ülkemizin bütünlüğünü korumak için. Dağlıca ile Yüksekova arasında halkımızın rahat seyahat etmesi için mücadele etti şehitlerimiz. Yurdun farklı kesimlerinden geldiler.