Hakkari’nin Çukurca ilçesinde vatani görevini yaparken 2008 yılında mayın patlaması sonucu şehit düşen 21 yaşındaki Ömer Çınar’ın Turhal’da yaşayan şeker hastası annesi Döne Okur, son günlerde artan terör olayları sonrası rahatsızlanarak Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurdu. Hastanenin dahiliye servisinde tedaviye alınan şehit annesi Okur’u doktorlar genel sağlık kontrolundan geçirdi. Kontrole kendi hastası olmamasına rağmen katılan İç Hastalıkları Anabilim Dalı araştırma görevlisi 30 yaşındaki Dr. Ayşenur Hoş, şehit annesi Okur’un moralinin bozuk olduğunu gözlemledi. Döne Okur’un, “Ben şehit annesiyim” demesi üzerine duygulanan Dr. Ayşenur Hoş, tedavisiyle ilgilendikten sonra hastaneden ayrılırken, hastane çalışanlarından şehit annesine karşı dikkatli olmalarını istedi. Dr. Ayşenur Hoş, hasta dosyasının üzerine de “Şehit annesidir bir ‘öf’ bile demeyiniz” yazdı. Bu yazı bir internet sitesinde yer aldıktan sonra tüm sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılarak büyük yankı buldu.
MORAL BOZUKLUĞU VARDI”
Bu gelişme üzerine görüşü sorulan 5 yıllık Dr. Ayşenur Hoş, şehit annesi Döne Okur’un hastaneye şeker hastası rahatsızlığı nedeniyle başvurduğunu belirterek, şunlar söyledi:”Biz genel vizit sırasındaydık. Normalde benim takip ettiğim hastam değildi ama ciddi anlamda moral bozukluğu vardı teyzenin. Dolayısıyla o yüzden şeker değerleri bozulmuştu.
le büyüdüm. Biz 10 yaşımızda sırtımızda ramazan kumanyalarıyla şehit ailelerine çıkardık, yardım amaçlı. Çünkü bunun bizim bir vefa borcumuz olduğunu düşünüyorum ben. Benim ailemde böyledir. Dolayısıyla Allah bizi böyle birbirimize nasip etti.”
“GÜNAHA GİRERİZ DİYE O NOTU YAZDIM”
Genellikle hemşirelerine not bıraktığını belirten Dr. Ayşenur Hoş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Severim böyle şeyleri. Onu da bir ‘öf’ bile demeyiniz, yani bu Kuran’da vardır. Annelere söylenmiş bir şeydir. Ona özel davranmamız gerektiğine inandığımız için, herkesin dikkatli olması gerektiğini düşündüğüm için ki aslında benim hemşirelerim, çalışanlarım hepsi öyledir gerçekten. Ama yine de olur ya insanlık hali, bir ‘öf’ deriz. Günaha gireriz, korktuğumdan dolayı o notu yazdım. Daha sonra da teyzemizin şekeri düzeldi, taburcu oldu zaten. Bu nottan dolayı çok güzel, mükemmel tepkiler aldım. Doğu’daki askerlerden, annelerden, gazi yakınlarından çok güzel tepkiler geldi. Anneme, babama dua ediyorlar.