HP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, DOKAP Projesi’nin Karadeniz’i “talan ve yağmalama” projesi olduğunu iddia etti.
-“YAYLALARA BİRERRER EL KONULMAK İSTENMEKTEDİR”-
Pekşen yaptığı açıklamada, sekiz ili kapsayan (Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Samsun ve Trabzon) DOKAP Projesi’nin “Karadeniz’i talan projesi” olduğunu iddia ederek şöyle dedi:
“Projenin adı zaten Doğu Karadeniz Turizm Master Planı: 8 ilin önemli yaylalarını ve turizm merkezlerini birbirine bağlayacağız diye yola çıkılıp, bölge halkının yüzyıllardır kullandığı yaylalara birer birer el konulmak istenmektedir. Bu projenin bölge halkına getireceği bir refah yoktur, üstüne bölge halkının ata dedelerinden beri kullandıkları yaylalar ellerinden alınacaktır. Şimdi bölgede yavaş yavaş Orman Müdürlükleri yaylaları terk ediniz diye baskı yapmaktadır. Bu baskı seçimden sonra daha da artacaktır.”
Doğu Karadeniz Turizm Master Planı’nın yaylaları “Karadenizli’nin elinden alma, Milli Parkları, Sit alanlarını yağmalama” projesi olduğunu ileri süren Pekşen, “Doğu Karadeniz’in bu denli önemli Milli Parkları, koruma alanları, yeşil yol denilerek, imara açılıyor.
Bu arada da bölgede yüzlerce yıldır yaşayan vatandaşlar topraklarından sürülmek isteniyor. Orman kadastrosu uygulaması ile yurttaşların tapulu arazileri el konularak hiçbir bedel ödenmeksizin ellerinden alınmıştır. El koyma işlemini içeren Yönetmelik de dahil olmak üzere tüm işlemler yargıya taşınacaktır” dedi.