Dünyada her sene 1 milyondan fazla bebek; anne sütü ile beslenemediği için, ishal, solunum yolu ve diğer enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemi geliştiremeyerek hayatını kaybediyor. Özellikle ilk altı ay anne sütünün çocukların dirençlerini arttırdığını vurgulayan uzmanlar, anne sütü ile beslenmeyen çocukların sık rastlanmayan hastalıklara yakalandığını gözlemlediklerini iletiyor.
Dünya Sağlık Örgütü; “2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmeye devam edin” diyor!
İshalli hastalıkları kontrol programı yöneten hekimler, anne sütünün ishali önlemek için kullanmaktadır. Hekimler son yıllarda yaptıkları incelemeler sonrasında anne sütüyle beslenmenin ishal tedavisinde, dehidratasyonu önlemede ve iyileşmeyi hızlandırmada önemli olduğunu açıklamışlardır. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, her bebeğin ek gıda olmaksızın ilk altı ay anne sütü ile beslenmesini ilk altı aydan sonra ek gıdalar desteği ile emzirmenin 2 yıl sürmesi gerektiğini çocuk sağlığı açısından için önemli olduğunun özellikle altını çizmektedir.
Anne Sütü ve Diğer Sütlerin Farklılıkları
Anne sütünün bebeklerin kolaylıkla hazmedebileceği besin içeriği açısından çok zengin olduğu, çeşitli hastalıklardan koruyacak mineraller içerdiği bilinmektedir. Anne sütü ile diğer sütleri ayrıştıran en önemli özelliklerin başında protein oranları gelmektedir.
Anne sütü ile beslenmeyen çocuklar daha fazla hasta oluyor
Anne sütünde uygun miktarda protein değeri bulunurken; hayvan sütünde gereğinden fazla protein bulunmakta olup bu da bebeğin sindirimini zorlaştırmaktadır. Demir açısından vücuda direk etki edebilen demir değerlerine sahip anne sütü hayvan sütü ile karşılaştırıldığında hayvan sütünün demir açısından yeterli olmadığı gözlenmektedir. Hayvan sütü A ve C vitamini olarak yetersizken anne sütünde bebeğin fiziksel faaliyetlerine ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yetecek kadar vitamin değeri bulunmaktadır. Vücudun en temel ihtiyacı olan su oranının tamamının anne sütünden karşılanabilirken hayvan sütünde ek olarak su takviye edilmelidir.
Kolostrumun Özellikleri
Kolostrum antikor, alyuvar ve A vitamini açısından zengindir. Bağırsakların temizlenmesinde önemli bir görev üstlenmektedir. Kolostrum enfeksiyon ve alerjiden koruduğu gibi bebeğin ilk dışkısındaki parazitleri temizler. Bağırsakların olgunlaşmasına yardım eden kolostrum, enfeksiyonların ağırlaşmasını ayrıca göz hastalıklarını önlemek açısından önemlidir.
Emzirmenin Psikolojik Yararları
Emzirme anne ile bebek arasında yakın, sevgi dolu bir ilişki kurulmasını kolaylaştırır. Bu da anneyi duygusal olarak tatmin eder. Doğumdan sonraki ilk temas, ilişkinin gelişmesine yardımcı olur ve bu durum duygusal bağlanma (bonding) olarak adlandırılır.
Bebekler doğumdan hemen sonra annenin yakınında kalıp emzirilirse daha az ağlarlar ve daha çabuk gelişirler.
Emziren anneler bebeklerine daha şefkatli davranırlar. Bebeklerinin onları çok meşgul ettiğinden ve gece uykusuz bıraktıklarından daha az bahsederler. Bu annelerin çocuğu terk etme veya ihmal eme olasılıkları daha azdır.
Anne Sütü Nasıl Arttırılır?
Anne sütünü arttıran tek şey “su” dur. Günlük en az 2-3 litre kadar su içilmelidir. Sezaryen doğumlarında ilk saatlerde annenin sütü gelmeyebiliyor böyle durumlar da anne malt(bira mayası) içeceğini içebilir. Bazı annelerin sütleri az olabiliyor bundan dolayı da emzikli oldukları dönem boyunca malt içeceği alabilirler.
Sütü arttıran bitkisel ürünlerde vardır. Bunlar ısırgan, rezene ve çemen otudur. Bunlar hem sütü arttırır hem de anne ve bebeğin gazını alır. Özelliklede gece içilen rezene bebeğinizin rahat uyumasını sağlar.