Gerçekten anlamıyorum bu insanları… Köşe yazarı sıfatıyla her türlü yalanı söylemekten geri kalmayan, iktidar yalakçısı bu burjuva sınıfını. Yalan yazacaklar ve paralarını hüüüüp diye ceplerine koyacaklar; mesleklerine, kendi vicdanlarına, vatanlarına ve ailelerine ihanet ettiklerini bildikleri halde!

Bu tarz insanlar her iktidar döneminde vardı. Yenileri kendilerine bir paye çıkarmasınlar.
Yıllar içinde, siyaset ve ekonomi ile askeri açılardan doğruyu söylemek ve yazmak hiçbir zaman akıllarından geçmedi bu şahsiyetlerin. Hep, önlerine bir iktidar tarafından uzatılan ekmeği yemek istediler ve bunda başarılı da oldular.
Yanlış anlaşılmasın; bu satırların yazarı uzun yıllardır Türkiye’nin siyasi gelişimini takip etmektedir ve 1970’li yıllar sonrasında basındaki yozlaşmanın yavaşça ve giderek daha da çok yaşandığına şahit olmuştur.
Hoş, bu tepkim de aslında yeni değil; benden önce birçok yazar, gerçeklerin değil, istikbalin peşinde olan meslektaşları ile ilgili yazılar yazmıştır.
Belki de algılayamadığım şey, doğruyu söylemek ile yazmak veya yazmamak, dolayısıyla önemli bir basın organında parasal açıdan bir gelir elde etmek veya etmemek arasında mevcut kavramlarla ilgilidir!
İşin kötüsü, iktidarlar açısından bu yazarların toplum açısından inandırıcılıkları ve kullanılabilirlikleri önem taşıyor.
Tamam, eleştiriyi kişisel açıdan kimse sevmez; hele iktidarda isen. Ancak yazarların da görevi, iktidarların yanlışlıklarını dile getirmek olduğu gibi, doğrularını da dile getirip alkışlamak değil midir? Ama iktidar iseniz, yanlışlıklarınızı duymak işinize gelmediği gibi, inandırıcılığı toplum açısından tescilli yazarları da bir şekilde kendi yanınıza devşirirsiniz.
Yanlış anlaşılmasın, meramım, tamamen tarafsız bir yazarlar bütünlüğü istememde yatmaktadır. Belki de bu anlayışa bir gün erişebiliriz. Ancak günümüz Türkiye’sinde bunun gerçekleştirilmesine imkân dahi bulunmamaktadır.
Burada kimseyi kötülemek için bulunmuyoruz; yazar olarak iktidarın ve muhalefetin, önündeki tehlikelere karşı dikkati çekmeye çalışıyoruz! Günümüzde memleketimizi ilgilendiren birçok iç ve dış kaynaklı tehlikeli gelişmenin varlığını seslendirmeye gayret ediyoruz.
Sonuçta doğruları söylemeye, anlatmaya çalışan bir kesim var. Gerçekleri ve doğruları yazan gazeteciler de bırakın tutuklanmayı yargılanmamalı bile.
Yeter ki iktidarlar da muhalefet kesimleri de bu konuda açık fikirli olsunlar!